Koronavirus

Výsledky policejních kontrol: V těchto krajích se nařízení porušují nejvíc

Výsledky policejních kontrol: V těchto krajích se nařízení porušují nejvíc
Zdroj: Policie ČR

V souvislosti s vyhlášením nového nouzového stavu se zpřísnily i policejní kontroly. Strážci zákona za poslední týden rozdali více než tři tisíce pokut. Potkat jste je mohli nejen v ulicích, ale zejména na hranicích okresů.

Ochrana dýchacích cest, dodržování zákazu nočního vycházení a v neposlední řadě i vstupy do jiných okresů. Na to vše se v současné době zaměřují při kontrolách nejen policisté, ale i příslušníci armády nebo celníci.

 

Máme za sebou týden doposud nejtvrdších vládních protiepidemických opatření v historii České republiky. Češi si přitom vedou překvapivě dobře.

"Pražská policie má zatím pozitivní zkušenosti při dodržování vládních opatření od 1. března. Dalo by se říct, že lidé jsou uvědomělí, za což bychom jim chtěli poděkovat," prohlásil už dříve policejní mluvčí Jan Daněk. A policejní statistiky jeho slova potvrzují.

Související obsah

Za poslední týden, kdy Česko čelí doposud nejtvrdším vládním opatřením ve své historii, bylo provedeno celkem 709 046 kontrol, k porušení krizových opatření vlády podle policie došlo ve zhruba 5200 případech. V praxi se jedná o lidi, kteří nedodržovali opatření týkající se zákazu volného pohybu osob. O něco horší statistiky policie eviduje v případě nošení ochrany dýchacích cest. Více než 13 tisíc přestupků se týká (ne)nošení respirátorů a roušek.

Nejvíce hříšníků policie hlásí v Karlovarském a Jihomoravském kraji, dále pak na Vysočině. Na kompletní týdenní statistiky se podívejte zde:

 

 

"Většinu zjištěných pochybení jsme vyřešili domluvou, lidem povinnost vysvětlili a lidé si roušku nasadili. V některých případech k řešení domluva nepostačovala, a proto policisté uložili 32 pokut v příkazním řízení. Dva případy porušení mimořádných opatření jsme oznámili k řešení správnímu orgánu," sdělila za kraj Vysočina mluvčí policie Dana Čírtková.

Související obsah

A podobně je na tom i Olomoucký kraj. "Doposud jsme se při kontrolách setkali u většiny občanů s pochopením. Lidé vnímají důležitost dodržování vládních opatření a my jim za to děkujeme," oznámil komisař Libor Hejtman. V celé republice kontrolní složky udělily dohromady 3529 pokut.

Problémovým se ukázaly vstupy do jednotlivých okresů. Vjezd policisté odepřeli více než 10 tisícům řidičů. 

Při kontrolách narazili i na hledaného muže

Prováděné kontroly pomohli policistům objevit i i hledaného muže. "V Býšti jsme zadrželi devětadvacetiletého spolujedoucího z kontrolovaného vozidla, neboť na něj Okresní soud v Hradci Králové vydal v prosinci příkaz k zatčení. Muž putoval na služebnu, do policejní cely a následně bude převezen před soud,“ sdělila policejní mluvčí pardubického kraje Markéta Janovská.

Stovky lidí měly smůlu, policie jim zabránila jet do jiného okresu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz