Koronavirus

Firmy se obávají totální uzávěry průmyslu. Pětina by zkrachovala

Pracoviště jsou teď zásadním místem, kde může docházet k šíření nákazy. Právě tam se potkává největší množství lidí. Uzavření firem a podniků by ale mělo obrovské dopady na ekonomiku i zaměstnanost. Až pětina by jich podle Hospodářské komory zkrachovala.

Malé, velké či střední podniky by několikatýdenní uzavření silně poznamenalo.

"Pro nás by to znamenalo, že musíme poslat 800 lidí domů. Ale není to reálné, protože děláme bankovní služby, energetiku, realitní služby, takže jsou věci, které se s klienty na dálku dělat nedají. Není možné tuto práci dělat z home office, takže ti lidé by byli bez práce," řekla regionální ředitelka firmy Bidli Tereza Zápotocká.

Majitel truhlářství Kamil Řípa zase vidí problém v tom, že by musel nadále platit zaměstnance, kteří by ale nepracovali. "Někdo by zase musel kompenzovat výpadek našich příjmů. My přestaneme vyrábět, ale výplaty půjdou dál," poznamenal.

Související obsah

"Pro nás by to bezesporu byl problém, protože vyrábíme v sektoru, který už byl postižen opatřeními v loňském roce. Každý další zásah do naší výroby by znamenal další a další ztráty," uvedl Vladimír Darebník, ředitel likérky Rudolf Jelínek.

Jsou ale i obory, které v této době rostou. Třeba společnosti specializované na hlídání objektů. Uzávěru by rozhodně nepřivítaly.

"Já se domnívám, že u některých zákazníků bychom zaznamenali pokles poptávky po bezpečnostních službách, ale na některých místech by mohlo naopak dojít k nárůstu," myslí si Pavel Adamovský, generální ředitel firmy Securitas.

Související obsah

Pokud budou platit stávající zákazy, anebo se ještě zpřísní, pětina živnostníků a firem svá podnikání dlouhodobě neudrží.

Podle Hospodářské komory by také zastavení českého průmyslu firmy odstavilo mezinárodně a místo nich by jejich místa mohla zaujmout zahraniční konkurence. 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz