Domácí

30 měsíců za krádež cukroví je moc. Soud zmírnil tresty v nouzovém stavu 

30 měsíců za krádež cukroví je moc. Soud zmírnil tresty v nouzovém stavu 
Zdroj: TV Nova

Ne všechny trestné činy spáchané za nouzového stavu mají být trestány vyšší sazbou. Podle Nejvyššího soudu musí být jednoznačně prokázaná souvislost mezi krádeží a nouzovým stavem. Muž byl za krádež pytlíku laskomin a nebezpečné vyhrožování odsouzený na dva roky a šest měsíců, Nejvyšší soud mu trest snížil.

Nejvyšší soud v úterý zveřejnil rozsudek nad Danielem Ščukou, který loni v dubnu v Plzni ukradl pytlík s čokoládovými bonbony za 79,9 korun a ještě k tomu vyhrožoval prodavačce. To se stalo za nouzového stavu, kdy se trestné činy posuzují přísněji, za krádež hrozí až osm let vězení.

Původní rozsudek okresního soudu znamenal pro Ščuku dva roky a šest měsíců za mřížemi, což potvrdil i krajský soud. Ščuka se ale dovolal k Nejvyššímu soudu, kde se záležitostí zabýval velký senát trestního kolegia.

Velký senát ovšem rozhodl jinak než okresní a krajský soud. "Důvodem pro zpřísnění trestního postihu v zákonné sazbě od dvou do osmi let odnětí svobody není samotná událost ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, tedy v aktuální době zmíněná koronavirová pandemie, ale až vlastní projev pachatele, který zneužívá těchto existujících podmínek ke spáchání trestného činu," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Související obsah

"Musí být jednoznačně prokázána věcná souvislost spáchané krádeže s danou událostí, za kterou lze považovat i aktuální výskyt koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 a způsobujícího onemocnění covid-19," dodal Tomíček.


V praxi to znamená, že když někdo spáchá trestný čin a hrozí mu vyšší trest kvůli vyhlášenému nouzovému stavu, tak pokud zločin vyloženě nesouvisí s nouzovým stavem, soudy nemohou uložit přísnější trest. Ščuka si tedy místo 30 měsíců odsedí jen 12 ve věznici s ostrahou.

Zde si přečtěte celý rozsudek Nejvyššího soudu:

Rozsudek Nejvyššího soudu

Typ souboru:pdf

Mladý bezdomovec z Brna dostal rok a půl za krádež pěti rohlíků. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz