Domácí

Blíží se každoroční střídání času. Mělo být už poslední, vše je ale jinak

Blíží se každoroční střídání času. Mělo být už poslední, vše je ale jinak
Zdroj: Profimedia

Na konci měsíce nás opět čeká střídání času. V neděli 28. března si posuneme ručičky na hodinkách o jednu hodinu dopředu. Letošní střídání času mělo být už poslední, avšak státy Evropské unie stále nenašly shodu.

Přechod ze středoevropského času na letní proběhne ve dvě ráno. Hodiny se posunou o hodinu dopředu, čeká nás tak méně spánku. Zpět na středoevropský čas přejde Česko 31. října. 


Střídání zimního a letního času a zavedení jednotného mělo nastat už tento rok. Státy Evropské unie se však dosud nedokázaly shodnout, evropští poslanci finální směrnici zatím neodhlasovali. Evropská komise původně požadovala stanoviska členských zemí už do konce loňského března.

Související obsah

Europoslanci v březnu roku 2019 totiž už odhlasovali, že se střídání zruší v roce 2021. Jejich rozhodnutí však nebylo závazné, jednalo se pouze o návrh, se kterým musí souhlasit právě rada složená z členských států. Střídání času tedy bude nejspíš i příští rok.

Většina odborníků je pro to, aby platil pouze středoevropský čas. Ten letní má podle nich negativní vliv na člověka a jeho biorytmus. "Ponechání trvalého středoevropského času poskytne lepší seřízení našeho časového biorytmu s denní dobou, a tím bude mít pozitivní dopad na zdraví člověka," uvedla Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Zastánci letního času zase argumentují tím, že je večer déle světlo, takže se mohou déle bavit, být u vody, grilovat či popíjet na terase. V neprospěch letního času na druhou stranu hovoří to, že v zimě by byla ráno dlouho tma, a navíc není přirozený.

Co si myslí o změně času diváci TV Nova? Podívejte se na anketu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz