Zahraničí

Agentura EMA nedoporučuje užívat na covid ivermektin. Může být toxický

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučuje užívat antiparazitikum ivermektin jak lék proti covidu-19 či jako prevenci před tímto onemocněním. Výjimkou jsou kontrolované klinické studie. Informací je podle ní zatím příliš málo, výsledky výzkumů navíc naznačují, že k léčbě je potřeba vysokých dávek, které ale mohou být toxické.

Agentura přezkoumávala nejnovější údaje o používání léku ivermektin a dospěla k názoru, že tyto údaje nepodporují jeho užití v prevenci a léčbě covidu-19. Oficiální stanovisko EMA zveřejnila v pondělí na svých webových stránkách.

Tablety s ivermektinem jsou v Evropské unii sice schválené, ale pro léčbu některých parazitárních onemocnění, kožních nemocí a jako veterinární léčivo proti vnitřním a vnějším parazitům u zvířat. Proti covidu ivermektin v rámci EU povolený není a zatím ani nebude.

Laboratorní studie, které EMA zkoumala, zjistily, že ivermektin může zabránit replikaci viru SARS-CoV-2 (množení viru v lidských buňkách, pozn. red.), nicméně při mnohem vyšších dávkách, než které byly doposud povolené.

Související obsah

 

"I když je ivermektin obecně dobře snášen v povolených dávkách, vedlejší účinky by se mohly zvyšovat s vyššími dávkami, které by byly potřebné k jeho účinnosti proti viru. Pokud je ivermektin používán ve vyšších dávkách, nelze vyloučit toxicitu," varuje agentura.

Z některých výzkumů vyplynulo, že ivermektin žádný přínos v léčbě covidu nemá, jiné uváděly jen potenciální přínos. EMA proto dospěla k závěru, že dostupné informace zatím nejsou dostatečné na to, aby podpořila jeho užívání proti covidu.

V Česku ho nicméně Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně povolil na začátku března, kdy za pomoci premiéra Andreje Babiše (ANO) brněnská Nemocnice u sv. Anny získala zásilku ivermektinu z Bulharska.

Související obsah

 

Mezi českými odborníky panují neshody ohledně užívání ivermektinu proti covidu. Dobré zkušenosti s lékem má právě Nemocnice u sv. Anny, kde ho dostalo na podzim 30 pacientů.

"Valnou většinu z nich se podařilo propustit z nemocnice a výsledky byly v průměru lepší než publikovaná data takto nemocných pacientů," uvedl primář kardiologické kliniky Michal Rezek. Zdůraznil ale, že vzorek pacientů je příliš malý na jednoznačné závěry.


Ivermektin dorazil do Brna na začátku března. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Podle primáře Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně Michala Rezka ivermektin pomáhá a budou ho tam dále používat. Jaké s ním mají zkušenosti, se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz