Domácí

Poslanci se ptali Blatného na očkováni i testy, řešili návrat dětí do škol

Poslanci se ptali Blatného na očkováni i testy, řešili návrat dětí do škol
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Poslanci ve čtvrtek po polední přestávce pokračovali ústními interpelacemi, ze začátku se ptali zejména premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten je z jednání omluven. Následují dotazy na ostatní ministry. Přítomen byl ministr zdravotnictví, který odpovídal zejména na dotazy o očkování a testování. Dopoledne se Poslanecká sněmovna zabývala návratem dětí do škol. Ministr školství představil plán vlády.

Poslanci před polední přestávkou odhlasovali odložení všech zbývajících bodů, které měli na programu, aby se mohli věnovat ústním interpelacím. První část směřovala na premiéra, který je ale z jednání omluven.

Přítomen byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), kterého se poslanci ptají zejména na očkování a také testování kvůli koronaviru. Ministr opět potvrdil, že nesouhlasí s dovozem vakcín do Česka, které nebyly v Evropské unii schválené, konkrétně se v tuto chvíli jedná o vakcínu Sputnik V. Blatný také zopakoval, že očkování bude v Česku dobrovolné.

Ministr Blatný také čelil kritice kvůli nákupu vakcín, kterých mohl stát objednat více. Podle něj bylo rozhodnuto na základě tehdejší očkovací strategie, své vlastní nákupy následně obhájil s tím, že tam, kde Česko nenakoupilo plný počet možných vakcín, by došlo k jejich pozdnímu dodání. V dalších případech pak část vakcín nakoupily evropské státy, které jsou ve větší tísni než Česká republika.

Související obsah

Sněmovna začala čtvrteční jednání informacemi k otevření škol a také k letošním maturitním zkouškám. Plán vlády představil poslancům ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Plaga během jednání například uvedl, že se změnily priority návratu dětí do škol. Podle něj je nyní potřeba vynechat maturanty a ty, co skládají zkoušky, aby se mohli připravovat. Nahnat je do škol pár týdnů před zkouškami by podle něj bylo kontraproduktivní. Návrat by tak byl dobrovolný.

Více o návratu dětí do škol a celém vládním plánu ohledně školství se dočtete ZDE.

Ministr také uvedl, že je podle některých modelů efektivní rotační systém výuky, kdy se třídy či určité části kolektivu střídají po týdnech v tom, kdo chodí do školy a kdo studuje z domova.

  

Ministr Plaga představuje plán návratu dětí do škol:

"ČR má nejdéle zavřené školy v EU. Prvořadým úkolem je vrátit děti do škol. Koalice Spolu navrhla, aby se tak postupně stalo od 12. 4. 2021. Po dnešním jednání s Robertem Plagou si myslím, že ministerstvo je schopno tento cíl realizovat. Věřím, že vláda udělá vše, aby se tak stalo," zveřejnil po jednání s ministrem předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

Poslanci se také měli zabývat závěrem NKÚ, který se zaměřil na nákup zdravotnických ochranných prostředků při pandemii covid-19. Podle kontroly vláda reagovala pozdě na nedostatek pomůcek, nákup pak provázel chaos, což vedlo k nevýhodným nákupům pro stát.

Na reportáž TV Nova o kontrole NKÚ a jednání Poslanecké sněmovny se můžete podívat zde:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz