Krimi

Mistr převleků falšoval občanky, z bank si odnesl přes milion korun

Jihočeští kriminalisté dopadli "mistra převleků", který od konce loňského roku navštívil přes deset bank a odnesl si z nich více než milion korun. Peníze z nejčastěji firemních účtů mu dali zaměstnanci dobrovolně, protože se prokazoval zfalšovanými občanskými průkazy.

Od loňského listopadu do letošního ledna řádil podle policie 40letý podvodník z Prahy hned v několika jihočeských městech, ale i na Moravě. Scénář byl pokaždé stejný. 

"Do banky vstupuje muž, který pracovníkovi či pracovnici banky předkládá občanský průkaz a žádá o provedení výběru hotovosti nejčastěji z nějakého firemního účtu, ke kterému má falešná dispoziční práva. Dojde ke kontrole dokladu totožnosti a pokud má pachatel štěstí, vyplatí mu pracovník požadovanou sumu," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Z jedné banky, do které přišel dvakrát, si odnesl rovných 500 tisíc, celkem si přišel na více než milion korun. Několikrát ale zaměstnanci banky pojali podezření a peníze mu nedali. Třeba když chtěl z jednoho účtu vybrat najednou 600 tisíc. Tak se o něm dozvěděli kriminalisté.

Související obsah

Pokud z banky zmizel dřív, než se vrátil personál s občankou, dokázal si stejnou opatřit do jediného dne. "Pachatel pracoval velmi rychle. Byl schopen se během jednoho dne přesouvat z města do města a navštívit tak i více bank v jednom dni. Po cestě se zvládal i převléknout. Měnil kulicha za kšiltovku, kabát za bundu. Vždy používal ochranu dýchacích cest," popsala mluvčí.

Policie "mistra převleků" dopadla díky spolupráci s bezpečnostními odděleními bank ve čtvrtek 18. března v Rokycanech. "Zadržení proběhlo díky skvěle fungujícímu týmu kriminalistů z Územního odboru Rokycany, který pohotově a velmi rychle pachatele objevil. Ve vozidle, ve kterém se pachatel pohyboval, zajistili kriminalisté kromě jiného i různé oblečení, které používal právě při své trestné činnosti," řekla Schwarzová.

Související obsah

Muže už kriminalisté obvinili z podvodu, neoprávněného opatření, padělání platebního prostředu a padělání veřejné listiny. Není to jeho první trestná činnost. Skončil ve vazbě a hrozí mu až osm let za mřížemi.

"Kriminalisté nevylučují, že v případu figurují i další pachatelé, se kterými se o zisk dělil. Na případu tak budou nadále intenzivně pracovat," uzavřela mluvčí.

V říjnu 2020 vyloupil jiný muž banku v Praze. Policie ho ale během pár minut dopadla, protože z něj na ulici začaly padat peníze. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz