Zahraničí

Počasí: Británii zasypou přívaly sněhu, kruté ochlazení čeká i Česko

Zatímco aktuálně panuje v Česku bez přehánění letní počasí, v následujících dnech nás čeká podle předpovědi výrazné ochlazení s teplotami i pod bodem mrazu. Podobně je na tom Velká Británie, kde se dokonce připravují až na půl metru čerstvého sněhu.

"Z léta zpátky do zimy – tak by se v krátkosti dalo shrnout počasí na Velikonoce v Česku. Teplé jihozápadní proudění, které k nám přináší výrazně nadprůměrné teploty odpovídající začátku května, bude po přechodu studené fronty, na které se mohou ojediněle vyskytnout i bouřky, střídat od severu studený polární vzduch, který výrazně srazí teploty," předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová.

A do hor, přechodně i do vyšších poloh, se dokonce vrátí sněžení. "Na Velikonoční neděli budou ranní minima na celém území klesat pod bod mrazu až k -5 °C. Nicméně srážek na území Česka nebude během prodlouženého víkendu mnoho," doplnila Honsová. A přidala podrobnou předpověď na další dny.

Související obsah

Ve čtvrtek bude zpočátku jasno až polojasno. Postupně od severu přibývání oblačnosti a večer na severu území ojediněle déšť, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C.

"V pátek bude polojasno, na severu až oblačno a ojediněle přeháňky, na horách sněhové nebo smíšené. Ranní teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty na severu území 8 °C, na jihu až 16 °C," říká Honsová.

V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Odpoledne ubývání oblačnosti. Ranní teploty 3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. K tomu čerstvý severozápadní vítr, který bude snižovat pocitovou teplotu.

Největší zima nás čeká v neděli ráno. "Bude polojasno až jasno. Ranní teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C," informuje meteoroložka. 

V pondělí bude polojasno, odpoledne od západu oblačno až zataženo a občas déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C.

Související obsah

I na Britských ostrovech panuje v těchto dnech velmi teplé počasí, které vylákalo do parků i na pláže davy místních. Jenže s pikniky a opalováním je minimálně na několik dní konec.

Meteorologové totiž varují před mohutnou studenou frontou, která postupně od severu země přinese výrazné ochlazení doprovázené sněžením. Místy může napadnout i půl metru nového sněhu, píše britský Mirror.

A pokud se k tomu zvedne silný vítr, mohou si Skoti či Angličané navzdory tomu, že kalendář ukazuje jaro, "užít" i nefalšovanou zimní sněhovou bouři.

Náplavka u Vltavy byla v úterý večer plná lidí. Pusťte si video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz