Domácí

Jak zvládnout Velikonoce "na dálku?" Tohle radí zkušení psychologové

Jak zvládnout Velikonoce "na dálku?" Tohle radí zkušení psychologové
Zdroj: Getty Images

Čtyřdenní velikonoční volno je pro velkou část Čechů jiné než obvykle - kvůli zákazu cestování mezi regiony a dalším omezením řada lidí sváteční prodloužený víkend stráví o samotě. Jak se s izolací vyrovnat? Na to jsme se zeptali zkušených psychologů.

Místo velkých rodinných setkání a koledování u kamarádů a sousedů maximálně procházky, v horším případě samota v prázdném bytě. Letošní Velikonoce jsou kvůli pokračující pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením výrazně odlišné od běžné situace.

Jak se se samotou nebo úzkostmi v této sváteční době vypořádat, když jsou blízcí i stovky kilometrů daleko? Tohle radí zkušení psychologové Jan Lašek a Jeroným Klimeš.

Související obsah

"Mám zato, že bychom si měli užít každého okamžiku, i když se třeba holt nemůžeme pohybovat tak, jak bychom chtěli. Určitá zdravotní rizika jsou, nebudu říkat že ne - čili apeluji na zdravý rozum. Nebát se užít si každou drobnost, každou chvíli volna. A počítat s tím, že se to prostě zlepší," nabádá Lašek.

Lidé podle něj nic nezkazí tím, když se s blízkými spojí alespoň na dálku prostřednictvím moderních technologií. "Dnes je elektronika na takové úrovni, že je to chvílemi i zábava. Rozhodně radím zůstat v kontaktu, bavit se o hloupostech, drobnostech, o všem možném. Kontakt doporučuji naplno rozjet," nabízí svůj recept Lašek. Češi podle něj mají spoustu příležitostí se sobě vzájemně ozvat bez toho, aniž by porušili opatření.

Související obsah

"Tady je každá rada drahá. Jsou lidé, kteří to zvládnou s mírnými problémy. Ale pak mám klienty, kterým ta samota působí opravdu velké psychické problémy a těm zkrátka doporučuji, aby šli mezi lidi, šli si s někým popovídat. Protože terapie se pak vleče měsíce, a navíc není záruka, že se z toho ten člověk zmátoří," popisuje Jeroným Klimeš.

Co v takové situaci dělat, je podle něj těžká volba. "Jsou to dvě věci, které jdou proti sobě - buď tělesné zdraví, nebo psychické zdraví. Podle mě je lepší, aby lidé dali přednost zdraví psychickému," domnívá se Klimeš. Samota podle něj každopádně může být zničující, především pro starší lidi, u nichž může prý i spustit duševní nemoc.

Takhle ve středu o situaci v Česku i v souvislosti s Velikonocemi mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz