Počasí

Silný vítr, déšť a sníh. V Česku na Velikonoce řádí aprílové počasí

Po jarním slunečném týdnu do Česka dorazilo doslova aprílové počasí. Na velikonoční pondělí řádí v České republice nejen silný vítr, ale na několika místech také sněží.

Jak rychle začalo, tak zase skončilo. Na jaro si musí Česko ještě několik dní počkat. Tento týden se teploty i přes den propadnou k nule, na mnoha místech může nasněžit a hrozí i tvorba ledovky.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí dopoledne zpřesnil výstrahu. Silné sněžení doprovázené větrem během dne zasáhne téměř celou zemi, hrozí i ledovka a na horách tvorba sněhových jazyků.

"Výběžek vyššího tlaku vzduchu zeslábne a během pondělí bude přes naše území postupovat k jihovýchodu výrazná studená fronta, za kterou k nám začne proudit studený vzduchu od severozápadu," uvedli meteorologové.

V pondělí bylo zpočátku jasno nebo skoro jasno, přes den se ale postupně zatáhlo. Odpoledne přišly od západu republiky přeháňky, které později přešly ve smíšené a sněhové. Teploty se přes den pohybovaly mezi 9 až 13 stupni Celsia, ale postupně padají až na hodnoty mezi 3 až -1 stupněm. Na horách dosáhne vítr rychlosti 20 až 30 m/s (až 110 km/h).

Česko zasáhlo další sněžení. Takhle to vypadá v Jáchymově:

Podívejte se na záběry z Prahy:

ČHMÚ v pondělí před polednem zpřísnil výstrahu. Téměř celé Česko zasype sníh, meteorologové varují i před silným větrem a nebezpečným náledím. Sněžit by nemělo jen na Moravě s výjimkou severovýchodních regionů.

Sníh postupuje od západu republiky k východu. Zatímco v Praze a okolí před 18. hodinou hustě sněžilo, tak na Jihlavsku byl klid. "Na stanici v Jihlavě máme zataženo, teplota 10,8 °C. Zatím se žádné srážky nevyskytují," uvedl pozorovatel počasí Petr Janoušek v 17:30. Kolem 20. hodině dorazil sníh ale i na Jihlavsko.
 

Jak silný vítr rozvrací stromy, se můžete podívat zde:

V Moravskoslezském kraji přes den řešili hasiči hlavně potíže s větrem. "V Moravskoslezském kraji k 17:30 evidujeme celkem 23 události. Nejvíce v okrese Ostrava (9), dále Opava (5), Karviná (4), Nový Jičín (3) a Frýdek-Místek spolu s Bruntálem mají po jedné události. Převážně se jednalo o odstraňování vyvrácených a polámaných větví a stromů, celkem 18 událostí," mluvčí hasičů Lukáš Popp. 

Výstraha před silným větrem (do 22:00):

Zdroj: ČHMÚ
 

Výstraha před silným sněžením (do úterních 2:00):

Zdroj: ČHMÚ

"Komunikace mohou být nesjízdné, zhoršená dohlednost, možnost vzniku kalamitní situace. Doporučuje se vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky, přizpůsobit tomu rychlost jízdy," varuje ČHMÚ.

Výstraha před ledovkou (do úterního dopoledne):

Zdroj: ČHMÚ

V úterý se očekává proměnlivá, převážně velká oblačnost a sněhové přeháňky na většině území. Ojediněle se vyskytnou také bouřky. Přes den se budou teploty pohybovat mezi 3 až 7 stupni, v noci klesnou až k -4 stupňům.

Středa přinese výraznější ochlazení, očekávejte teploty mezi 2 až 6 stupni. Přes noc se budou pohybovat mezi -1 až -5 stupni. Bude oblačno až polojasno, ojediněle se vyskytnou sněhové přeháňky a později i bouřky. Místy se bude tvořit náledí a na horách i sněhové jazyky.

Související obsah

Ve čtvrtek bude většinou oblačno, zejména na horách bude sněžit. Sněhové přeháňky se vyskytnou i na severovýchodě. Teploty přes den mezi 3 až 7 stupni, v noci spadnou k -4 stupňům.

V pátek bude oblačno až polojasno. Oproti předešlým dnům se oteplí, má být mezi 10 až 14 stupni. V noci ale teploty opět spadnou na -3 stupně.

Víkend přinese další ochlazení, teploty se budou pohybovat mezi 7 až 12 stupni. Na východě může být ale zpočátku až 14 stupňů. Bude oblačno až zataženo, očekávejte déšť nebo přeháňky. Na horách mohou být i sněhové. Oblačnosti a srážek bude postupně ubývat.

Pár vloček, ale i chumelenice. Do Česka se vrátilo sněžení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz