Zahraničí

Z nigerijské věznice uprchlo při ozbrojeném útoku přes 1800 vězňů

Při ozbrojeném útoku na věznici v jižní Nigérii uprchlo přes 1800 vězňů. Trestanci uprchli poté, co ozbrojený gang zaútočil na káznici výbušninami a strhla se přestřelka. Podle agentury AFP jde o jeden z největších útěků z vězení v této západoafrické zemi.

Podle Národního vězeňského úřadu se útok stal ve státě Imo. Útočníci si podle pondělního prohlášení doslova prostříleli cestu do věznice Owerri, ze které pak osvobodili stovky vězňů. Napadení věznice provedla skupina útočníků, která před areál přijela v pick-upech a autobusech.

"Mohu potvrdit, že velení nigerijské vězeňské služby ve věznici Owerri bylo napadeno neznámými ozbrojenci," řekl agentuře AFP mluvčí státní vězeňské služby Imo James Madugba a dodal, že počet uprchlých vězňů ještě nebyl potvrzen. Dodal však, že situace je již pod kontrolou.

Související obsah

K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina, ačkoli prezident Muhammadu Buhari označil útok za "teroristický čin" provedený "anarchisty" a vyzval bezpečnostní síly, aby útočníky a uprchlé vězně zajaly. Věznice v nejlidnatější africké zemi jsou často přeplněné a až 70 procent vězňů v nich čeká na soud ve vazbě, která může trvat i několik let.

Guvernér sousedního státu Abia preventivně vyhlásil ve dvou tamních městech z důvodu bezpečnosti noční zákaz vycházení, aby ochránil místní obyvatele.

Stát Imo je součástí regionu, který je již dlouho ohniskem operací nigerijských separatistických skupin a kde v současné době panuje napětí mezi federálními úřady a domorodým obyvatelstvem Igbo.

Separatistické hnutí Domorodí obyvatelé Biafry (IPOB) nedávno zveřejnilo na sociálních sítích videa z výcviku desítek svých milicionářů. V některých částech státu Imo úřady vyhlásily zákaz vycházení už počátkem tohoto roku, když došlo k ozbrojeným střetům mezi armádou a místními milicemi.

Mluvčí IPOB Emmanuel Powerful však jakoukoli účast na útoku ve věznici Owerri odmítl v prohlášení zaslané agentuře AFP a všechna obvinění označil jako "lži".

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz