Zahraničí

První let vrtulníku nad Marsem se odkládá. Nepovedly se testy

První let vrtulníku nad Marsem se odkládá. Nepovedly se testy
Zdroj: TV Nova

Kvůli technickým problémům odložil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) let malého vrtulníku, který měl prozkoumat povrch Marsu. Nevyvedly se totiž předstartovní testy. Vrtulník Ingenuity dorazil na planetu spolu s pojízdnou laboratoří Perseverance.

Problémy se objevily už v pátek, kdy nebyl vrtulník Ingenuity schopný dokončit vysokorychlostní test rotorů. Právě proto americký Národní úřad pro letectví a vesmír v sobotu oznámil, že odloží první testovací let vrtulníku, který měl proběhnout v neděli 11. dubna.


Na očekávaný let tak zřejmě dojde o několik dní později. "Na základě údajů z vrtulníku Ingenuity jsme se rozhodli přeplánovat první experimentální let nejdříve na 14. dubna,“ uvedla NASA.

Související obsah


Už v úterý informovala agentura, že stroj vážící 1,8 kilogramu vydržel první noc v nízkých teplotách na povrchu Marsu. "Potvrdilo se, že máme správnou izolaci, správné ohřívače a dostatek energie v baterii na přežití studené noci,“ popsala projektová manažerka Mimi Aungová.


Vrtulník Ingenuity byl připevněný k robotickému vozítku (roveru) Perseverance, které na Marsu přistálo 18. února letošního roku. Hlavním cílem mise je především hledat potenciální stopy života, který mohl na planetě v minulosti existovat.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Vrtulník na povrchu Marsu přečkal mrazivou noc. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz