Domácí

Vláda chystá další rozvolnění. Nejdřív ho chce vyzkoušet nanečisto

Vláda chce během pár dní představit další postup rozvolňování. Ministři průmyslu a zdravotnictví se shodli na pilotních projektech v oblasti kultury a služeb, kde za dozoru hygieniků vyzkouší, zda budou životaschopné. Například v Brně mají odzkoušet rozestupy a další opatření, která by měli dodržovat jak návštěvníci, tak i pořadatelé divadelních představení.

Má to být projekt, který ukáže cestu, jak se vše může brzy vrátit do normálu. "Chceme odpilotovat ideální a bezpečnou aktivitu. Jednalo by se o koncert jak vážné, tak rockové hudby, sportovní aktivitu a divadlo," prozradil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na projektu spolupracují hygienici i mezioborová skupina odborníků pro boj s covidem-19. "My jsme pro. Rok vláda střílí naslepo, tady si ověříme, jestli je to účinné, nebo ne. Může se do toho investovat dále," okomentoval nápad prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ten, kdo se do projektu zapojí, musí mít negativní test, očkování nebo test na protilátky.

Služby

Prvním projektem v oblasti služeb má být bezpečné kadeřnictví. To by mělo splňovat nejpřísnější hygienická opatření. Která přesně to budou, se zatím neví. "Do takového projektu bychom se rádi zapojili, už jsme dlouho zavření. Kdyby byla možnost otevřít, byli bychom rádi," svěřil se majitel holičství Karel Frait.

Související obsah

V jednom z pražských kadeřnictví jsou připraveni dodržovat dvoumetrové rozestupy, a dokonce upravit rezervační systém tak, aby se zákazníci vůbec nepotkávali.

Divadelní představení

Jak budou postupovat divadla, se má zkoušet v některém z brněnských kulturních stánků. Diváci budou muset chodit dřív než obvykle a budou se moci otestovat na místě.

Například v Národním divadle by museli otestovat před každým představením tisíc lidí, na což divadlo podle slov ředitele Jana Buriana prostory nemá. "My se rádi zúčastníme každého projektu, který pomůže. Když se podíváte do historické budovy Národního divadla, tak vidíte, že otestovat polovinu diváků během třiceti minut je prakticky nemožné," konstatoval Burian.

Související obsah

"Otázka by byla, jaký typ testu to bude. Některé nejsou spolehlivé. Jinak bychom se toho zajisté zúčastnili rádi," nechal se slyšet ředitel divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Koncerty

U koncertů se uvažuje v pilotním projektu především o venkovních akcích. Ty jsou vzhledem k rizikovosti nákazy bezpečnější než akce v uzavřeném prostoru.

"Vzhledem k tomu, že zábavní průmysl už rok stojí a váže se na něj dost lidí, bylo by na místě hledat východisko za předpokladu, že budou nemocnice v pořádku," vyjádřil se profesionální DJ Roman Janků.

"Musí se to udržet v úzkých mezích, aby se to nestalo zdrojem nákazy," říká o pilotních projektech imunolog Václav Hořejší. Ministerstva do celého projektu také pozvou vybraná fitness centra a uvažuje se také o oblasti taneční zábavy pro mladé.

Podle ministra Karla Havlíčka se nebude jednat o celoplošné rozvolňování:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz