Koronavirus

Úspěchy i naprostá selhání. Jak se očkuje v zahraničí? PŘEHLED

Úspěchy i naprostá selhání. Jak se očkuje v zahraničí? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Rychlost očkování ve světě se velmi liší. Na pomyslné špici se momentálně drží státy Izrael, Velká Británie a Chile. Naopak pomalu očkují v Indii, Rusku nebo Indonésii. Chile však i přes rychlé očkování stále trápí vysoké přírůstky nově nakažených. Zjistěte, jaké jsou důvody a jak si jednotlivé státy vedou.

V současné době je na tom s očkováním nejlépe Izrael. Podle portálu OurWorldinData dostalo nejméně první dávku očkování 61,7 procenta obyvatel. Obě dávky přitom v zemi dostala už zhruba polovina lidí. Země aktuálně začala očkovat děti do 16 let.

Izrael od začátku očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, při jejímž nákupu několikrát přeplatil například Evropskou unii a získal tak velké zásoby. V úspěšném očkování pomohla také kompletní digitalizace zdravotnického systému.

Související obsah

Země navíc nadále rozvolňuje opatření. Místní obyvatelé mohou navštěvovat bary, restaurace a obnovila se prezenční výuka na školách, znovu se otevřely také hranice. Podle tamních expertů se Izrael stal pravděpodobně první zemí s kolektivní imunitou proti covidu-19.

Na druhém místě je v očkování Velká Británie, kde je minimálně jednou dávkou naočkováno 47,8 procenta populace, což je zhruba 32 milionů lidí. V současné době začala země očkovat lidi starší 40 let. Britská vláda navíc plánuje, že do začátku léta budou minimálně jednou dávkou naočkováni v zemi všichni dospělí.

Procento populace, které dostalo minimálně jednu dávku vakcíny:

Minulou neděli padl v Británii rekord, kdy vakcínu dostalo za 24 hodin 475 230 lidí. Země očkuje vakcínami od společnostní Pfizer/Biontech, Moderna a AstraZeneca. I Velká Británie se kvůli úspěšnému očkování a klesajícímu počtu nakažených rozhodla rozvolnit protiepidemická opatření. Na ostrovech se otevřely obchody, kadeřnictví a zahrádky restaurací a hospod.

Související obsah

Na třetím místě pomyslného žebříčku je momentálně jihoamerický stát Chile, kde minimálně jednu dávku vakcíny dostalo už 39,8 procenta obyvatel. Tamní vláda totiž také nezahálela a nakoupila vakcíny od farmaceutických společností s velkým předstihem. V zemi se očkuje především vakcínou od Pfizer/BioNTech a čínskou Sinovac od společnosti CoronaVac.

Koronavirová situace se však v Chile za poslední měsíc výrazně zhoršila a v zemi nadále stoupá počet nakažených a hospitalizovaných. Důvodem je především výskyt nových mutací, zejména ze sousední Brazílie. Podle odborníků navíc Chile rozvolnilo opatření příliš brzo. Země chce ale i nadále pokračovat v masivním očkování a v následujících měsících očekává další miliony dávek vakcíny.

Mezi další státy, které očkují čínskou vakcínou, patří v Evropě Srbsko a Maďarsko. I tyto země nejspíše kvůli dostatečným dodávkám dokážou rychle očkovat. V Maďarsku už nejméně první dávku vakcíny získalo 32 procent lidí, v Srbsku poté 26,6 procenta. Obě země kromě čínské vakcíny očkují i ruským Sputnikem V. Nejhůře je na tom, co se týče očkování, Rusko, Indonésie a Indie. Všechny zmíněné státy zatím podaly minimálně první dávku vakcíny méně než 10 procentům obyvatel.

Související obsah

Evropská unie bohužel pokulhává a je v posledních měsících často kritizována za špatně domluvené nákupy vakcín. Státy EU se navíc nyní dostaly do sporu. Podle dostupných údajů totiž vakcíny v rámci unie nejsou rozdělovány rovnoměrně.

Co se týče očkování v Česku, tak se stále nejvíce očkuje v Praze a Jihomoravském kraji. Nejméně dávek bylo zatím podáno v kraji Karlovarském. Celkem bylo podáno přes 2,3 milionu vakcín, dvěma dávkami bylo naočkováno přes 822 tisíc lidí. Nejvíce se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, vyočkovaných dávek má přes 1,8 milionu.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz