Domácí

Otevřené obchody, druhý stupeň zpět v lavicích. Babiš řekl, kdy se to stane

Vláda by ve čtvrtek měla představit plán dalšího rozvolňování v Česku. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale už ve středu prozradil, kdy by se mohli rotačně vrátit do lavic žáci druhého stupně základních škol a otevřít se také obchody.

Zrušený protiepidemický systém PES nahradí rozvolňování ve vlnách, kterých bude celkem šest, řekl předseda vlády ve středu pro portál idnes.cz.

Jako konkrétní datum uvedl Babiš pondělí 3. května, kdy by se v režimu rotační (střídavé) výuky mohli fyzicky vrátit do tříd žáci druhých stupňů základních škol, kteří se aktuálně učí na dálku. Ale nejspíš jen v krajích, kde bude covid pod kontrolou. Premiér naznačil, že by se mohlo postupovat i podle jednotlivých okresů.

Ke stejnému datu by se měly otevřít i další obchody, které musejí mít nyní povinně zavřeno. Samozřejmě za přísných hygienických podmínek. Konkrétní termíny dalších vln rozvolňování Babiš ovšem neřekl. Ještě nedávno vláda mluvila o 14denních cyklech.

Související obsah

Premiér také nastínil, kdy by lidé mohli lidé odložit ochranu dýchacích cest, která je aktuálně povinná skoro všude. "Já bych si přál, aby lidé v létě odložili roušky. Doufám, že ano, ale musíme být stále opatrní. Minulý rok jsme udělali chybu. Rozvolňování ještě potrvá, doufejme, že to dopadne dobře. Držme si palce,“ nechal se slyšet Babiš.

Vláda se kvůli dalšímu rozvolňování v Česku, jež umožňuje zatím příznivá epidemická situace, sejde už během čtvrtka. Že se bude bavit o povolení "otěží" pro další obchody a služby, avizoval na začátku tohoto týdne vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Mírné rozvolnění v oblasti školství nicméně zažije Česko dříve - od příštího pondělí se mají plně otevřít mateřské školy v nejméně dvou krajích, kde je epidemická situace nejpříznivější. A na střední i vysoké školy se vrátí praktická výuka.

Pusťte si tiskovou konferenci po pondělní schůzi vlády:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz