Domácí

Školky se otevřou ve třech krajích, vláda ukázala plán rozvolnění výuky

Vláda po čtvrteční schůzi představila plán pro návrat školáků do lavic. Od pondělí se naplno otevřou školky ve třech krajích, o týden později se mají do lavic vrátit i žáci druhých stupňů ZŠ. Vše je ale podmíněno dobrou epidemickou situací.

"Mateřské školy se od pondělí 26.4. otevřou pro všechny děti v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji," uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Původně se přitom počítalo pouze s prvními dvěma jmenovanými kraji.

Vzdělávání v Česku podle Plagy přechodem na distanční výuku utrpělo šrámy. Přiznal, že děti v ČR se na dálku učily skoro nejdéle v Evropě. Ministr školství zmínil, že děti v mateřinkách ve trojici zmíněných krajů se obejdou bez testů a roušek.

Plán rozvolnění ve školství:

"Data znovu vyhodnotíme v pondělí a řekneme, ve kterých regionech by se mohly školky také otevřít, ve čtvrtek to pak potvrdíme. Vše ale závisí na aktuální situaci," zdůraznil Plaga. Vláda stanovila pro otevření hranici 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

Související obsah

Od pondělí 3. května vláda počítá s tím, že se do lavic vrátí v režimu rotační výuky žáci druhých stupňů základních škol, nižších ročníků víceletých gymnázií a konzervatoří. Opět pouze v regionech, které splní "magickou" hranici nově nakažených.

Plán nastiňuje i postupné uvolňování sportu venku pro děti a mládež. Nejprve má omladina sportovat ve dvojicích, kterých může být na jednom sportovišti maximálně šest, od 3. května pak ve 20členných skupinách. Opět je to ale podmíněné dobrou epidemickou situací.

Plaga také znovu mluvil o často kritizovaných antigenních testech pro školáky. Řekl, že PCR sady jsou "chtěným" způsobem testování a že ministerstvo zdravotnictví beru tuto otázku jako prioritu. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden zmínil, že by se mu líbilo otevírání škol po okresech, zatím ale zůstává v platnosti krajský klíč.

Už v pondělí vláda rozhodla o tom, že od pondělí 26. dubna bude umožněna praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Škola v Jihlavě hlásí problém. Dvě děti mají covid, antigenní testy ale byly negativní. Více v reportáži:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz