Zahraničí

Vzácný vedlejší účinek vakcíny proti covidu? U lidí se objevil pásový opar

Vzácný vedlejší účinek vakcíny proti covidu? U lidí se objevil pásový opar
Zdroj: Getty Images

Výzkumníci z Izraele zjistili, že může existovat spojitost mezi vakcínou proti covidu-19 a výskytem pásového oparu, který se projevuje jako agresivní vyrážka a po zhoršení může pacienty výrazně omezovat. Vědci zjištění publikovali, aby na možnou spojitost upozornili.

Na studii zveřejněné tento měsíc se podíleli izraelští výzkumníci ze zdravotnického centra Sourasky v Tel Avivu a ze zdravotnického centra Carmel v Haifě. Zjistili, že u lidí trpících zánětlivým autoimunitním onemocněním stoupá riziko, že se u nich po vakcinaci proti covidu spustí pásový opar.

"V tuhle chvíli nemůžeme s jistotou říct, že vakcína je toho příčinou. Ale můžeme uvést, že může být u některých pacientů spouštěčem," řekla zpravodajskému portálu Jerusalem Post vedoucí výzkumu, revmatoložka Victoria Furerová.

Studie se zúčastnilo 491 pacientů s autoimunitními revmatickými onemocněními, u šesti z nich se po očkování proti covidu objevil pásový opar - u pěti po první dávce, u jednoho po té druhé.

Související obsah

Furerová upřesnila, že z těchto šesti pacientů bylo pět mladých, u nichž mělo revmatické onemocnění pouze lehký průběh a nebrali buď žádné léky, nebo jen minimum medikamentů. Podle ní tak u nich nemělo být zvýšené riziko, že pásový opar dostanou. "Proto jsme o tom informovali," uvedla lékařka. Běžně se totiž pásový opar týká lidí nad padesát.

Furerová navíc přiznala, že poté, co článek s výsledky studie vyšel 12. dubna v odborném žurnálu, ozvali se jí lidé z celého světa, u nichž se pásový opar po podání vakcíny také objevil. "To nasvědčuje tomu, že tam nějaké spojení existuje," zamýšlí se izraelská expertka.

Uvádí, že je potřeba provést další výzkum, ale že by se zjištění mohla přetavit v doporučení pro pacienty s autoimunitními revmatickými poruchami, aby se nechali očkovat právě proti pásovému oparu ještě před tím, než dostanou vakcínu proti covidu.

Pásový opar je virové kožní onemocnění, které se projevuje svědivou červenou vyrážkou. Způsobuje ho stejný virus jako plané neštovice. Vyrážka, která se nejčastěji objevuje na břichu, zádech či hrudníku, může být i bolestivá. Pásový opar postihuje hlavně lidi nad 50 let a častěji ženy. Léčí se podáváním virostatik.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz