Zahraničí

K vesmírné stanici přiletěli čtyři astronauti. Vynesla je použitá loď

Loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která v pátek odstartovala z floridského mysu Canaveral, přiletěla k Mezinárodní vesmírné stanici. K té přivezla čtyři astronauty - dva Američany, Japonce a Francouze. Zhruba ve 13:15 našeho času se otevřel poklop a posádka stanice přivítala nové spolubydlící.

Loď odstartovala v pátek před polednem. Po necelých 24 hodinách letu se dostala k Mezinárodní vesmírné stanici. K ISS přiletěli astronauti NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Shane Kimbrough a Megan McArthurová, kteří jsou v pozici velitele mise a pilota, doprovází je astronaut JAXA (Japonská vesmírná průzkumná agentura) Akihiko Hošide a astronaut ESA (Evropská vesmírná agentura) Thomas Pesquet, kteří budou složit jako specialisté.

Poprvé s posádkou letěla do vesmíru loď Crew Dragon, která už byla použitá při předchozí misi. Modul Endeavour letěl vůbec s první posádkou loni. Stejně tak první stupeň rakety už společnost SpaceX v minulosti použila. I teď po startu přistál na plošině v Atlantiku a může být opět využitý k další misi.

Související obsah

Kvůli příletu lodi muselo před časem dojít na oběžné dráze k unikátnímu manévru. Od loňského listopadu je u stanice jiná loď Crew Dragon, která sem vynesla čtyři astronauty.

Ti se do ní museli nalodit a "přeparkovat" k jinému spojovacímu uzlu. Z ISS se budou vracet 28. dubna. Do té doby bude na vesmírné stanici dokonce jedenáct astronautů místo obvyklé sedmičlenné posádky.

Posádka Crew Dragonu vstoupila na palubu ISS:

Lodě Crew Dragon začaly létat k Mezinárodní vesmírné stanici loni, toto je jejich třetí let s posádkou. Americká NASA tím ukončila téměř desetiletou závislost na Rusku, od kterého si musela pronajímat místa v lodích Sojuz. Po vyřazení raketoplánů totiž neměla NASA vlastní kosmickou loď. K plavidlu od SpaceX se připojí ještě další loď soukromé společnosti - Boeingu. První testovací let s posádkou je v plánu v září.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz