Koronavirus

V Česku se objevily nové mutace! Jsme pod tlakem, přiznal Arenberger

Přestože počty nakažených a hospitalizovaných v České republice neustále klesají, tak ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) varuje před rychlým rozvolňováním. Z ciziny se k nám totiž dostávají nové mutace a dokonce i kombinace různých mutací.

Ministr zdravotnictví na pravidelné tiskové konferenci varoval před rychlým rozvolňováním. "Musíme si uvědomit, že jsme, zatím pod naštěstí lehkým, tlakem některých mutací," řekl ministr. 

"Teď konkrétně máme dalšího cestujícího z Indie, který se k nám dostal a je pozitivní a zřejmě má indickou mutaci," uvedl Arenberger. Mělo by tak jít o minimálně třetí případ. První objevili hygienici v Hradci Králové, kam nákazu zřejmě přivezla studentka z Indie. Ve čtvrtek se indická mutace prokázala u muže v Praze, který pochází z Indie. Dotyčný měl horečku a bolesti svalů. Jiné zdravotní problémy se u něj nepotvrdily.

Podle Arenbergera se do Česka dostávají také kombinace různých mutací. "Z Marseille se k nám dovezla také v jednom případě kombinace nigerijské a britské mutace. A v Ostravě máme ze Švýcarska dovezenou další lahůdku. A to je kombinace britské a floridské mutace," řekl ministr. 

Související obsah

Právě kvůli tomu bychom podle Arenbergera měli být opatrní. "To jsou věci, které se musí sledovat. Hlavní zpráva proto je: rozvolňujeme, chceme rozvolňovat a chceme být už konečně trošku v normálnějším režimu, ale pořád to prostředí kolem nás není úplně bezpečné," varoval ministr. 

Mutace odborníky děsí hlavně kvůli tomu, že se přesně neví, jak jsou proti nim účinné již existující vakcíny. Celý svět nyní děsí hlavně indická mutace. Situace v Indii se totiž vymkla kontrole a nemocnice nezvládají nápor pacientů. Proč je krize v Indii hrozbou pro celý svět, se dozvíte v tomto článku

Související obsah

Arenberger na tiskové konferenci také popsal postup kontrol u kadeřníka a v dalších službách. Více se dočtete v tomto článku.

 

Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci objasnil, jaké mutace ohrožují Českou republiku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz