Zahraničí

Rusko zakázalo vstup Jourové a dalším sedmi špičkám Evropské unie

Ruské ministerstvo zahraničí v pátek zakázalo vstup do země osmi představitelům Evropské unie. Jsou mezi nimi místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová nebo předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Jedná se o odvetu za unijní sankce vůči Moskvě z března, mimo jiné kvůli potlačování práv sexuálních menšin.

Rusko v pátek oznámilo zákaz vstupu na své území pro osm představitelů Evropské unie. Jak upozornil portál Daily Telegraph, jde o odvetu za sankce, které Brusel na Moskvu uvalil před měsícem.

Zákaz se týká místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové nebo předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho. Další jména ruské ministerstvo zahraničí zatím nezveřejnilo.

"Evropská unie pokračuje ve své politice jednostranných a nelegitimních omezujících opatření, které jsou zaměřené proti ruským občanům a organizacím," okomentovalo ministerstvo své rozhodnutí.

Související obsah

EU uvalila v březnu sankce na dva ruské občany, které viní z pronásledování a mučení homosexuálů. Další sankce se týkají i čtyř blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zákaz přišel v době sílícího napětí mezi Západem a Ruskem. Americký prezident Joe Biden označil Putina za zabijáka, nedlouho nato se rozhořela krize mezi Prahou a Moskvou kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích (vše o kauze zde). NATO i EU se za Česko postavily, europarlament ve čtvrtek vyzval k jednotnému postupu.

Co říká Věra Jourová na zákaz vstupu do Ruska a jak hodnotí 17 let České republiky v Evropské unii? Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz