Ekonomika

Knížky, žárovky i boty. Češi se po dlouhém půstu nahrnuli do obchodů

Česko se zase o něco víc otevírá. Vláda umožnila po několika měsících otevřít maloobchody a bylo to hodně znát. Natěšení prodavači vítali po 138 dnech půstu stejně naladěné zákazníky. Otevřely také autosalony i autobazary. V horských střediscích se rozjely první lanovky. Smůlu mají tatéři. Směli sice otevřít, ale ne pracovat. Vláda ale chybu napravila a od úterý se už nového tetování zájemci dočkají. A další vlna rozvolnění přijde už za týden.

Před měsícem ulice prázdné, nyní nával. A třeba na pražském Zličíně bylo najít místo k zaparkování skoro nadlidským úkolem. "Je to obrovský svátek! Jinak voní knížky v knihkupectví a jinak vzadu v antikvariátu. Létáme metr nad zemí štěstím," neskrýval nadšení liberecký knihkupec Martin Fryč. I jeho zákazníci si pochvalovali, že si mohou knížky konečně osahat, ne je jen prohlížet na monitoru.

Například do prodejny elektra chodí zákazníci nejčastěji pro drobné věci. "Potřebují baterky, žárovky, konvičky," vypočítává prodejce elektroniky Josef Šťastný. Lidé si tak pořizují věci, které se jim nevyplatilo nakupovat přes internet. A tak čekali a čekali.

A po 138 dnech mohli otevřít i obuvníci. Na rozvolnění se těšila třeba Věra Justová z Nového Boru. A zákazové pásky zmizely i v odděleních obchodních center. Někteří lidé odcházeli i se šesti páry bot naráz.

Související obsah

Pořádná fronta byla v Českých Budějovicích. Lidé tam vydrželi čekat i hodinu, než přijdou na řadu. Majitelka tamějšího obchodu zkoušela v lockdownu prorazit internetovým prodejem. Většina zboží se jí ale vracela, takže tratila na poštovném i balném.

I na pražském Zličíně lidé kupovali všechno možné - od domácích spotřebičů po kutilské vybavení. Nově otevřely také autosalony a bazary s ojetinami. A rozvolnění umožnilo rozjet i některé lanovky v Česku. Někteří turisté kvůli tomu nešli ani spát.

Těm, co své obchody stále nemohli otevřít, bude vláda vyplácet podporu až do konce května.

Omezení obchodu a služeb se dotklo všech. Co si Češi koupili jako první? 

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz