Koronavirus

Budou se mít pracovníci kam vrátit? Některé firmy ruší pronájmy prostor

Home office během koronavirové krize zamíchal realitním trhem s komerčními kancelářskými objekty. Některé společnosti i po skončení pandemie předpokládají, že své zaměstnance nechají i nadále pracovat z domova a pronájmy kancelářských objektů už neobnovují. Podle ekonomů se ale v budoucnu většina zaměstnanců do kanceláří opět vrátí.

V Praze je nyní sedm procent kanceláří neobsazených, v Brně dokonce 13. Čísla výrazně stoupla během koronavirové pandemie. "Je menší poptávka po nebytových prostorech, odhaduji asi o 15 procent," potvrdila TV Nova realitní makléřka Kristýna Šindlerová.

Ke svému překvapení mnohá vedení společností zjistila, že zaměstnanci podávají stejné, ne-li lepší pracovní výkony, tedy alespoň v prvních měsících práce z domova.

"Většinou se jedná o velké firmy, které mají různé pozice a administrativní pracovníky, účetní - ti všichni mohou pracovat z domova," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Takhle mluvil ředitel velkého podniku před rokem, kdy jeho zaměstnanci z domova pracovat začali. "Zjistili jsme, že se firma o téměř 3500 lidech dá řídit z obýváku," prohlašoval Vratislav Janda ze společnosti Nestlé.


Po roce už ale nadšení vyprchalo. "Já osobně už se dokonce do kanceláře docela těším, ale jsem přesvědčený o tom, že řada firem už nikdy patrně nenaběhne na ten systém, co byl před covidem," říká Janda nyní. 

"Připravili jsme koncept tzv. smart office, přibližně 65 procent zaměstnanců se vrátí do kanceláří a 35 procent bude pracovat z domova a budou následně rotovat," vysvětlil Michal Teubner z Komerční banky.

Že by i v budoucnu většina zaměstnanců pracovala z domova, ale není podle ekonomů pravděpodobné. Firmy se tak do kancelářských prostor budou vracet. "Mnozí zaměstnavatelé mají home office plné zuby, tím jak se natahuje, snižuje se efektivita práce, jak po krizi budou vznikat nové firmy, znovu se kanceláře zaplní," myslí si Křeček.

Ani kancelářská krize tak nebude zřejmě definitivní. A věří tomu i developeři, poptávka po lukrativních pozemcích poblíž center velkých měst totiž za poslední rok nepoklesla.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz