Zahraničí

Hned po skončení krátkého příměří propukly v Afghánistánu další boje

Hned po skončení krátkého příměří propukly v Afghánistánu další boje
Zdroj: Profimedia

Jen pár hodin po skončení třídenního příměří kvůli svátku na konci ramadánu propukly v neděli v Afghánistánu další boje. Nejprve zaútočilo hnutí Tálibán na jihu země, vládní vojska se naopak snažila dobýt pozice tálibů u Kábulu.

Příměří skončilo o sobotní půlnoci a hned časně ráno zaútočili povstalci na kontrolní stanoviště vládních vojáků na okraji Laškargáhu, hlavního města jihoafghánské provincie Hilmand.

Z obnovení bojů se navzájem obviňují obě strany. Místní představitelé uvedli, že vojáci zabili přes dvacet tálibů. Ostrý střet skončil odpoledne, v noci je však očekáván další útok povstalců, informovala zahraniční média.

Související obsah

Situace na jihu země se vyostřila poté, co Američané počátkem května začali stahovat zbylé vojáky. Poslední má odejít k 11. září. Tálibán to podle odborníků považuje za své vítězství, což využívá k propagandě.

Později v neděli se vládní vojska snažila dobýt pozice v oblasti Nerkh asi 40 kilometrů od Kábulu, které ztratila krátce před příměřím. V této klíčové oblasti na spojnici mezi Kábulem a Kandahárem se Tálibán opevnil a delší dobu ji využívá jako základnu a vstupní bránu k útokům v hlavním městě.

Související obsah

Ukončené třídenní příměří mezi Tálibánem a vládou bylo teprve čtvrtým dohodnutým utichnutím bojů za posledních dvacet let. Porušil ho páteční bombový atentát v mešitě poblíž Kábulu s dvanácti oběťmi, k němuž se však přihlásil Islámský stát. Ten se ke klidu zbraní nepřidal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz