Koronavirus

Jedna dávka očkování místo testů, imunita bude 180 dní, schválila vláda

Od příštího pondělí bude lidem místo testování stačit i neuzavřené očkování. Už první dávka vás pustí do práce nebo na zahrádky restaurací. Prodlužuje se také období po prodělání covidu-19, kdy se nemusíte testovat, a to z dosavadních 90 na 180 dní. Na pátečním mimořádném jednání to schválila vláda. Zatím se neřešil konec roušek ve školách, je ale v plánu se tím zabývat.

Vláda na mimořádném zasedání schválila několik změn v mimořádných opatřeních.

Od pondělí 24. května se lidé po první dávce očkování vyhnou testování na místech, kde je povinné, tedy třeba v práci nebo na zahrádkách restaurací. "Budeme moci využívat již aplikaci první dávky a uplynutí tří týdnů od této aplikace jako ochranu, která je ekvivalentní například antigennímu nebo PCR odběru nebo prodělání choroby," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Nemusí se v tomto systému čekat na aplikaci druhé dávky a potom ještě uplynutí těch doporučovaných 14 dnů," doplnil s tím, že jedna dávka nebude stačit trvale. Aplikace druhé dávky bude nadále nezbytná.

Co se mění od příštího pondělí

- "omluvenkou" z testování bude už první dávka očkování

- období po prodělání nemoci covid-19, kdy nemusíte na testy a nehrozí vám opět karanténa, se prodlužuje z 90 na 180 dní

- děti ve školách budou moct používat šatny

Související obsah

Prodlužuje se i období po prodělání covidu-19, během kterého pro dotyčné platí stejný režim jako pro naočkované nebo otestované. "Do současnosti jsme počítali s tím, že člověk je chráněný 90 dnů, prodloužili jsme to na 180 dnů. Neznamená to, že by se 180 dnů také oddalovala možnost očkování, ta zůstává na původních 90 dnech, po jejichž uplynutí je možné začít s očkováním," vysvětlil Arenberger. 

Od příštího pondělí bude také možné ve školách používat šatny. K prezenční výuce už se mohou vrátit všichni žáci a studenti, o tom vláda rozhodla už v pondělí.

Roušky ve školách zůstávají

Přestože to předeslal premiér Andrej Babiš (ANO), v pátek se nejednalo o odložení roušek ve školách. "Co se týká odložení roušek, to bude na pořadu dne v nejbližší době, ale nejednali jsme o tom dnes," uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní se však další rozvolňování nesmí uspěchat.

Související obsah

Vláda zatím neschválila ani nový systém bezplatného testování. Podle Babiše by měli mít lidé od 1. června lidé nárok na dva PCR nebo čtyři antigenní testy měsíčně. Má to usnadnit cestování nebo návštěvy akcí těm, na něž se ještě nedostala řada s očkováním. "Je to na stole a v jednání," prohlásil Arenberger.

Dosud je možné nechat se zadarmo antigenně otestovat jednou za tři dny, za PCR testy se ale neplatí pouze po doporučení lékařem kvůli podezření na covid-19.

Arenberger připomněl, že na jednání Evropské rady se v pondělí a úterý budou probírat detaily fungování takzvaných covidových pasů. Rovněž zmínil, že zatím neví, co nastane, až premiér Babiš přezkoumá dokumenty o jeho majetku. Prý má všechno v pořádku. O kauze ohledně ministrových financí čtěte zde.

Na celou tiskovou konferenci vlády se můžete podívat zde:

O očkování mluvil ministr zdravotnicntví Petr Arenberger v páteční Snídani s Novou. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz