Onemocnění

Vědci se obávají další pandemie, děsí je šířící se virus ptačí chřipky

Vědci se obávají další pandemie, děsí je šířící se virus ptačí chřipky
Zdroj: Profimedia

Čínští vědci se obávají další možné pandemie, tentokrát kvůli šířícímu se viru ptačí chřipky H5N8. Starosti vzbuzuje především přenos z ptáků na člověka v Rusku.

Vysoce nakažlivý typ ptačí chřipky H5N8 byl poprvé objeven už před desítkami let, ale během roku 2020 se objevila řada nových ohnisek, které vedly k úmrtí nebo porážce milionů ptáků po celém světě.


"Dotčené geografické oblasti se neustále rozšiřují a nejméně 46 zemí hlásilo vysoce patogenní ohniska ptačí chřipky H5N8," informují vědci Weifeng Shi a George F. Gao pro vědecký portál Science.

Související obsah


Zatímco nejzranitelnějšími jsou vůči viru H5N8 různé druhy ptáků, včetně domácí drůbeže, ale také například divokých a stěhovavých ptáků, tak v poslední době byly také objeveny případy viru u lidí. Právě přenos ze zvířete na člověka nyní budí u vědců značné obavy.


Loni zasáhl virus pracovníky drůbežárny v Rusku, přičemž sedm lidí na farmě vykázalo nákazu právě virem H5N8. Jednalo se tak o první zaznamenaný přenos ze zvířete na člověka. Dobrou zprávou však je, že nakažení nevykazovali žádné příznaky a na to, že mají v sobě virus, se přišlo až při testech.

Související obsah


Vědci každopádně varují, že jakmile dojde k mezidruhovému šíření, netrvá pak už příliš dlouho, než začne virus mutovat a být nakažlivější a agresivnější. Podle vědců však není na pořadu dne zmatkovat, ale spíše se preventivně připravit na možná rizika, které může mutace ptačí chřipky způsobit.

Chovatelé drůbeže jsou na pozoru, znovu řádí ptačí chřipka. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Onemocnění

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz