Koronavirus

Ken, oblíbený ministr, obětní beránek. Co má za sebou Adam Vojtěch

Adam Vojtěch (ANO) na ministerskou funkci rezignoval loni v září. Opozice mu nejvíc vyčítala nepřipravenost na příchod pandemie, objednávky předraženého zdravotnického materiálu a také to, že nedokázal v létě před nástupem další vlny epidemie odolat tlakům premiéra. Politologové a odborná veřejnost se shodnou na tom, že ministerstvo dokázal posunout. V tom, zda je správně, že se na post vrací, se však rozcházejí.

"Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví České republiky, panu premiérovi už jsem předal svou rezignaci. Chci tím vytvořit i prostor pro vyřešení epidemie koronaviru."

Těmito slovy se Adam Vojtěch loučil na ministerstvu zdravotnictví 21. září loňského roku. Teď se po osmi měsících do čela resortu vrací.

"Tehdy se rozhodl po té covidové zátěži, že odejde. Mě to mrzelo, protože si myslím, že byl dobrý ministr. Teď jsme se vlastně domluvili, že nastoupí a bude ve funkci ministra až do demise této vlády," řekl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

Jeho avizovaný návrat na ministerstvo se okamžitě stal námětem vtípků. Lidé si všimli třeba toho, že se oklepal poměrně rychle.

Adam Vojtěch strávil v úřadu tři roky. Na postu ministra zdravotnictví ho na podzim nahradil epidemiolog Roman Prymula, který vedl ústřední krizový štáb na začátku epidemie.

"Pan Vojtěch sloužil dlouho jako ministr zdravotnictví, někam to ministerstvo posunul, i když nesplnil všechny svoje očekávání. Kdyby nepřišla ta covidová vlna, tak by byl pravděpodobně hodnocen jako ten ministr, který tu situaci hodně posunul a změnil," domnívá se politolog Jan Herzmann.

"Já myslím, že se osvědčil. Samozřejmě stal se v září jaksi obětním beránkem a ty následující rošády na postu ministra svědčí pouze o tom, že odstoupit by měl především pan premiér," uvedl ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček.

Související obsah

"Adam Vojtěch byl ministrem do pohody, když nebyl žádný problém. V momentě, když se dostavil problém, tak se ukázalo, že jím vedené ministerstvo prostě není schopno ten problém řešit," zkritizoval staronového ministra předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Politickou kariéru odstartoval Vojtěch v roce 2014 jako tajemník na ministerstvu financí. O čtyři roky později ale změnil resort a stal se ministrem zdravotnictví. Premiér Babiš o něm při jeho rezignaci prohlásil, že toho na něj bylo moc a byl znechucený politikou a médii. Vždy o něm mluvil jako o slušném člověku.

Související obsah

Z ministerstva zdravotnictví odešel za ovací zaměstnanců. Po své rezignaci Vojtěch uvedl, že už nechce ani znovu kandidovat do Sněmovny. Měl se stát velvyslancem ve Finsku. Od března je předsedou představenstva Krajské zdravotní, která spravuje několik nemocnic v Ústeckém kraji.

"Bude muset samozřejmě očistit všechny svoje aktivity tak, aby nebyl ve střetu zájmů a nepřipadá v úvahu, že by přijal nějakou diplomatickou funkci," dodal Herzmann.

Vojtěch je známý také jako zpěvák. Před lety se zúčastnil pěvecké soutěže SuperStar, dostal tam přezdívku Ken.

Podívejte se, jak Vojtěch zazpíval štábu TV Nova v baru v centru Prahy:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz