Domácí

Adam Vojtěch je znovu ministrem zdravotnictví, jmenoval ho prezident

Bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO) v úterý večer prostřednictvím sociálních sítí potvrdil, že přijal nabídku od premiéra Andreje Babiše (ANO) k návratu do vlády. Ve středu před polednem ho do funkce ministra zdravotnictví podruhé jmenoval prezident republiky Miloš Zeman.

Česko má staronového ministra zdravotnictví. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček krátce před středečním polednem oznámil, že prezident Miloš Zeman pověřil řízením resortu Adama Vojtěcha.

Jmenování ale oproti běžným zvyklostem proběhlo bez slavnostního ceremoniálu, tedy i bez přítomnosti novinářů. Z fotek, které Ovčáček zveřejnil, vyplývá, že kromě staronového ministra a prezidenta se aktu zúčastnili jen další dva lidé. Není jasné, proč se ceremoniál neuskutečnil. Premiér Babiš vzápětí uvede Vojtěcha do úřadu. 

Vojtěch potvrdil svůj návrat na ministerstvo zdravotnictví v úterý. "Jdu do toho s obrovskou pokorou a respektem, jako před třemi lety. Přál bych si situaci zklidnit a zaměřit se nejen na dořešení covidu, ale také (chci) dotáhnout zákony, které jsou pro pacienty důležité," oznámil Vojtěch na sociální síti.

Hrad již dříve oznámil, že prezident Miloš Zeman s Vojtěchovým návratem na ministerstvo zdravotnictví souhlasí. "Prezident republiky České republiky Miloš Zeman ve středu dne 26. května 2021 na Pražském hradě podepíše jmenovací dekret a v odpoledních hodinách bude Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví," konstatoval prezidentův mluvčí Ovčáček.

Související obsah

Adam Vojtěch se do funkce vrací po konci stávajícího šéfa resortu Petra Arenbergera, který v úterý oznámil svou rezignaci. 

Adam Vojtěch na ministerskou funkci rezignoval loni v září. Opozice mu nejvíc vyčítala nepřipravenost na příchod pandemie, objednávky předraženého zdravotnického materiálu nebo to, že nedokázal v létě před nástupem další vlny epidemie odolat tlakům premiéra na rozvolňování.

Po své loňské rezignaci Vojtěch uvedl, že už nechce ani znovu kandidovat do Sněmovny. Měl se stát velvyslancem ve Finsku. Od března je předsedou představenstva Krajské zdravotní, která spravuje několik velkých nemocnic v Ústeckém kraji.

Související obsah

Politologové se shodují, že za dobu svého působení ministerstvo dokázal posunout. V tom, zda je správně, že právě on bude opět šéfovat resortu zdravotnictví, se však rozcházejí. 

Premiér Andrej Babiš si ale za svou volbou stojí. "Tehdy se rozhodl po té covidové zátěži, že odejde. Mě to mrzelo, protože si myslím, že byl dobrý ministr. Teď jsme se vlastně domluvili, že nastoupí a bude ve funkci ministra až do demise této vlády," řekl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér potvrdil rezignaci Petra Arenbergera v úterý s tím, že staronovým ministrem zdravotnictví bude právě Adam Vojtěch:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz