Zahraničí

Řecko testuje na hranicích speciální systémy. Mají zabránit migraci

Řecko testuje technologicky vyspělé pohraniční systémy, které mají zabránit nelegální migraci do zemí Evropské unie. Jsou mezi nimi například zvuková děla nebo umělá inteligence. Opatření se nelíbí lidskoprávním organizacím, podle nichž moderní technologie ještě víc znesnadní život uprchlíkům prchajícím před válkami.

Jinde je používají těžkooděnci k rozhánění davů na demonstracích nebo k umravnění fotbalových fanoušků. V Řecku používají takzvané zvukové dělo, což je zbraň, která produkuje nesnesitelný zvuk, k odstrašení migrantů proudících z Turecka.


Právě teď, když je koronavirová epidemie v útlumu, testuje řecká pohraniční policie velké množství nejmodernějších systémů, které mají zabránit nelegálnímu vstupu běženců do Evropské unie. Kontrolní věže mají k dispozici kamery s velkým dosahem a nočním viděním, jsou vybavené speciálními senzory. Údaje posílají do řídicích center, kde je analyzuje umělá inteligence.

Související obsah


"Jsme připraveni. Díky našim systémům máme jasný obraz o tom, co se děje před hranicemi. S novým zařízením, jako jsou zvuková děla a obrněná vozidla, můžeme vstupu migrantů zabránit,“ řekl velitel tamní pohraniční stráže Dimosthenis Kamargios.


Součástí jsou také detektory lži nebo drony, které mapují nejen terén, ale i moře. Samotnou hranici pak odděluje vysoká ocelová zeď zakončená ostnatým drátem podobná té, která stojí na hranicích mezi Spojenými státy americkými a Mexikem.


Evropská unie investovala do výzkumu systémů zajišťujících bezpečnost hranic v přepočtu více než 76 miliard korun. Podobné testy dělali už také v Maďarsku a Lotyšsku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz