Domácí

Rozdíl platů mužů a žen se zmenšil, berete jako váš partner? ANKETA

Rozdíl platů mužů a žen se zmenšil, berete jako váš partner? ANKETA
Zdroj: Profimedia

Opatření proti covidu-19 v Česku zamíchala s trhem práce. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) však mzdy překvapivě rostly a pozoruhodným výsledkem je také snížení mzdového rozdílu mezi muži a ženami.

I přes pandemii koronaviru v 1. čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 3,2 procenta na 35 285 korun. Odvětí, která ale byla opatřeními zasažena, zažila ztrátu.


"Odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti a odvětví ubytování, stravování a pohostinství spojuje skutečnost, že měly po celou dobu zavřené provozovny. U prvního došlo k poklesu mzdy o 5,1 procenta, u druhého o 2,6 procenta. V obou se navíc snížil počet zaměstnanců," řekla Jitka Erhatová z ČSÚ.

Související obsah


Naopak mzdy rostly ve vytížených profesích, nejvýraznějším zjištěním je navíc vyšší růst mezd žen než mužů. Důvodem je profesní rozložení, kdy například ve zdravotnictví pracuje více žen než mužů.

"Největší nárůsty mediánových mezd najdeme u zdravotních sester, pracovníků sociálních služeb a učitelů základních škol, což jsou typická ženská zaměstnání. Naopak v profesích, kde dominují muži, byla zvýšení malá," vysvětlil ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.


Rozdíl mezi průměrnými hodinovými mzdami mužů a žen se tak v důsledku tohoto mírně uzavřel a ukazatel meziročně klesl z 18,0 procenta na 15,9 procenta. Vliv na tuto změnu mělo také mimořádné vyplácení odměň.

Související obsah

"Uzavírání rozdílu mezi průměrnými mzdami mužů a žen může být jen dočasné, neboť je z určité části způsobeno vyplacením mimořádných odměn v zaměstnáních charakteristických pro ženy. To se však nemusí opakovat," zhodnotil předseda ČSÚ Marek Rojíček.


I přes růst mezd a vládní programy se však v Česku zvýšila nezaměstnanost o 1,4procentního bodu na 3,4 procenta, u žen se dokonce zdvojnásobila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz