Koronavirus

Respirátory v MHD? V pražské našli jen neškodné zbytky koronaviru

Respirátory v MHD? V pražské našli jen neškodné zbytky koronaviru

Experti z Akademie věd ČR přezkoumali vzorky z povrchů a vzduchu v pražské MHD, které nasbírali v dubnu. Ve čtvrtek zveřejněné výsledky jednoznačné mluví ve prospěch cestujících. Zbytky koronaviru se našly v pouhém procentu všech vzorků, ani jeden z nich navíc nebyl infekční.

Lidé ve "skafandrech" v polovině dubna zaplavili pražské tramvaje, autobusy i metro. Byli to výzkumníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kteří odebírali z dopravních prostředků vzorky, ve kterých pak hledali koronavirus.

Speciální tyčinkou stírali madla eskalátorů, tlačítka nebo tyče, vozidla rovněž opatřili zařízení filtrující vzduch.

"Celkem takto do zkumavek shromáždili 558 vzorků, 492 stěrem z povrchů a 66 z filtračních destiček. Všechny z Prahy putovaly do Českých Budějovic, kde v laboratořích Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity probíhaly komplexní analýzy," uvedl jeden z výzkumníků Alexandr Dejneka.

Výsledky jsou pozitivní, ale na rozdíl od testů je to dobře. Zbytky koronaviru totiž vědci našli v pouhém procentu vzorků, ani jeden navíc nebyl infekční, tedy se nedokázal replikovat.

Související obsah

"U vzduchových vzorků žádná z metod nenašla nic podezřelého, žádné stopy. U vzorků ze stěrů jsme detekovali šest pozitivních, z čehož dva prostřednictvím PCR a zbytek biočipovou metodou,“ řekl Alexandr Dejneka. "Jednou to bylo madlo u sedadla, jednou tlačítko Stop, pak označovač jízdenek, tlačítko otvírání dveří nebo tlačítko uvnitř výtahu v metru," doplnil.

Podle Dejneky to ale neznamená, že by lidé měli v MHD odhodit respirátory. "Je zřejmé, že nastavená pravidla – důkladná dezinfekce prostor a nošení respirátorů – jsou dostačující k tomu, aby se virus nepřenášel, a to i v době, kdy v Praze pořád běhalo dost infekčních lidí, navíc uprostřed sezony alergií, kdy mnozí kýchají a teče jim z očí," upozornil.

Dezinfekce prostředků hromadné dopravy probíhá po celém Česku, stejně tak nařízení nosit v nich respirátory zůstává plošné. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale předeslal, že by je od července mohly nahradit chirurgické roušky.

Roušky už mohli odložit školáci, ale pouze během vyučování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz