Zajímavosti

Chyba, kterou před spaním dělá téměř každý. Vědci řekli, proč je to špatně

Chyba, kterou před spaním dělá téměř každý. Vědci řekli, proč je to špatně
Zdroj: Profimedia

Většina lidí poslouchá během dne i večera hudbu. Ta má sice relaxační účinky, vědci ale nedoporučují ji poslouchat těsně před tím, než se vydáte do říše snů. V rámci výzkumu totiž zjistili, že může dojít k narušení kvality spánku, protože mozek má tendenci hudbu nadále zpracovávat, i když už dávno nehraje.

Nad vztahem mezi kvalitou spánku a poslechem hudby před spaním se zamyslel psycholog a neurovědec Michael Scullin z Baylorovy univerzity poté, co se uprostřed noci probudil a v hlavě mu hrála písnička. Přivedlo ho to k myšlence, že hudba může mít vliv na spánkové vzorce.

Provedl proto výzkum, který byl nedávno zveřejněný v odborném časopise Psychological Science a kterého se zúčastnilo přes 200 lidí. Zaměřil se především na mechanismus, kterému v rámci vědy nebylo zatím věnováno mnoho pozornosti, tzn. stav, kdy se hudba v lidské mysli pořád a pořád opakuje. Přezdívá se tomu "ušní červ" nebo také syndrom uvízlé písně.

Dochází k němu obvykle, když je člověk vzhůru. Scullin ale zjistil, že se to může stávat i ve spánku. "Naše mozky stále zpracovávají hudbu, i když už nehraje, a to i během spánku," vysvětluje. Čím více hudbu před spaním posloucháte, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít syndrom uvízlé písně.

Související obsah

Lidé, kteří tím trpí pravidelně alespoň jednou do týdne, mají šestkrát vyšší pravděpodobnost, že se jim zhorší kvalita spánku než ti, kteří "ušní červy" nemají.

Studie překvapivě zjistila, že častěji k tomuto syndromu vede instrumentální hudba než písničky s textem. "Instrumentální hudba vedla přibližně k dvojnásobnému počtu ušních červů," prozradil Scullin.

"Před spaním jsme účastníkům výzkumu pouštěli tři chytlavé písničky. Shake It Off od Taylor Swiftové, Call Me Maybe od Carly Rae Jepsenové a Don't Stop Believin' od Journey. Náhodně jsme jim pouštěli původní verze těchto skladeb a instrumentální verze bez textu," popsal průběh výzkumu neurovědec.

Související obsah

Lidé, které po poslechu postihl syndrom uvízlé písně, se v noci častěji probouzeli a zároveň měli méně hlubokého spánku.  U jedinců se silným návykem poslechu hudby před spaním vědci zaznamenali trvalé "ušní červy" a s tím související pokles kvality spánku.

Scullin proto doporučuje, aby poslech hudby lidé trochu omezili, případně si dělali přestávky. Důležité je také načasování, tedy vyhnout se této činnosti před spaním. Spící mozek dokáže hudbu zpracovávat ještě několik hodin poté, co už nehraje. Od syndromu uvízlé písně může také pomáhat kognitivní trénink, při kterém se zaměstná mozek. Například si na pět až deset minut sednout k nějakému logickému úkolu a snažit se ho vyřešit.

O spánku kolují různé mýty. Podívejte se na ty nejčastější v reportáži z března 2019:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz