Volby

Program ČSSD: Chce snížit DPH u potravin a zdanit miliardáře a banky

ČSSD v úterý na tiskové konferenci představila svůj volební program a priority pro další volební období. Zaměřuje se na změny v daních, řešení bytové krize a na důchodovou reformu.

Představení svého programu k letošním říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny si sociální demokraté naplánovali na úterní dopoledne.

"Podzimní volby budou nejdůležitější od roku 1989, budou rozhodovat o novém vedení státu, které se bude muset vypořádat s následky pandemie. Hrozí zdražování, nutnosti uhradit veškeré náklady vynaložené na pandemii, bude se řešit financování problému. Rozpočty rodin nižších a středních tříd a zaměstnanců jsou v ohrožení," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci.

Daně, mzdy a platy

"Chceme snížit daň z přidané hodnoty u základních potravin. Chceme zavést daň z velkých majetků nad 100 milionů korun ve výši jednoho procenta, tím zdaníme ty miliardáře. Nastal čas, aby se i oni podíleli na obnově země," dodal Hamáček.

ČSSD chce také zavést sektorovou sedmiprocentní daň, bankovní daň z aktiv progresivní sazbou a progresivní zdanění fyzických osob. "Slibujeme, že to uděláme tak, aby nedošlo ke zvýšení reálného zdanění nikomu do trojnásobku průměrné mzdy," přislíbil Hamáček. Strana má v plánu se zaměřit na daňové výjimky pro korporace a na koncernové ceny.

Cílem je také prosadit progresivní dědickou daň, ta by ale do 50 milionů korun měla být nulová.

Související obsah

Hamáčkova stranická kolegyně, nynější ministryně sociálních věcí Jana Maláčová, přiblížila snahu ČSSD zvýšit minimální mzdu příští rok na 18 tisíc korun, další rok pak na 20 tisíc a zavedení standardní pětitýdenní dovolené. Mluvila také o omezení agenturního zaměstnávání.

Zdravotnictví a důchody

ČSSD se také rázně staví proti privatizaci českého zdravotnictví. "Je třeba do něj investovat a hýčkat si ho jako národní poklad," prohlásila Maláčová. Za důležité považuje i další navyšování platů a mezd zdravotníků, do roku 2025 by dle programu měly tarifní platy zdravotníků narůst o 50 procent.

"Nikdy nedovolíme, aby se důchodový systém zprivatizoval," ujistila Maláčová. Důchody se mají zásadně platit z odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů a z příspěvku státu. K důchodu by se připočítalo i takzvané výchovné, tedy 500 korun pro toho, kdo vychoval alespoň jedno dítě.

Bydlení a Státní bytový fond

Maláčová také zpropagovala zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl podle ní zlevnit byty až o 30 procent. Do tří let od platnosti zákona by se mělo ročně stavět až 15 tisíc bytů.


Byty od čtvrté a další nemovitosti by měly být dle ČSSD více zdaněny, pokud nejsou využívány. Označují to za "pokutu za prázdný byt". Chtějí prosadit založení Státního bytového fondu s rozpočtem 10 miliard korun ročně. Ten by nakupoval byty a podle Maláčové za normální nájmy je pronajímal státním zaměstnancům, důchodcům, samoživitelkám a handicapovaným.

Školství a rodina, dotace, ochrana vod

V programu je také reforma mateřské a rodičovské, které se mají spojit v jednu, jíž se bude říkat rodičovská. Odvíjet se má od předchozích příjmů ve výši 70 procent až do třetího roku života nejmladšího dítěte. Univerzální porodné má být 15 tisíc korun, rodiče mají mít od roku 2024 nárok na místo v mateřské škole či jeslích pro všechny děti od dvou let.


Počítač či tablet mají dostat zdarma děti z nejchudších rodin. Rozhodoval by o tom ředitel školy. Sociální demokraté chtějí bezplatné vysoké školy a navýšení investice do školství o jedno procento hrubého domácího produktu.
 

Ochrana vody by měla být zakotvená v Ústavě, české i unijní dotace by měly směřovat jen pro malé a střední firmy.

Straně se ve volebních průzkumech moc nedaří. Podle preferencí, které zveřejnila agentura SANEP minulý týden, se sociální demokraté sotva dostali do Sněmovny s výsledkem 5,3 procenta. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz. Podle výsledků Ipsosu by v květnu s výsledkem 4,1 procenta nezískala ani jednoho poslance.

Na záznam celé tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz