Domácí

Vojtěch: Na další vlnu epidemie jsme připraveni. Obáváme se ale mutací

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne, někteří odborníci přesto varují před další vlnou, která by mohla udeřit na podzim. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) má ale vláda pro případný návrat epidemie připravený plán.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se zatím v žádném z krajů situace se šířením koronaviru nezhoršila. Na případný návrat epidemie koronaviru má prý vláda připravený plán.

"Pokud by byl nějaký region více zasažen, tak bychom přijali lokální opatření, jako například omezení hromadných akcí apod. Pokud by ta situace byla celoplošná, tak bychom museli k tomu přistoupit skutečně v rámci celé České republiky. To by byla otázka zejména hromadných opatření typu povinnosti respirátorů ve vnitřních prostorech, na pracovištích a podobně," řekl v úterní Snídani s Novou ministr zdravotnictví.

Související obsah

Na možnou další vlnu se připravují i nemocnice. V kritickém stavu byla ještě začátkem roku například nemocnice ve Slaném. Chyběla lůžka, zdravotnický materiál, personál i plán. Teď už se tam ale zdravotníci případného návratu epidemie nebojí.

"Myslím, že personál už v tom umí chodit. Máme teď jedno trvalé covidové oddělení, které je připraveno ke spuštění z hodiny na hodinu a máme i plán, jak bychom aktivovali další covidová oddělení. Zdravotnický materiál teď máme do zásoby tak na tři měsíce. Další vlny epidemie se nebojíme, pokud přijde, tak si s ní poradíme," řekl ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček.

K udržení příznivé epidemické situace je podle ministra zdravotnictví důležité tzv. sekvenování viru. To totiž pomáhá odhalit a evidovat, který typ mutace koronaviru se v Česku vyskytuje.

"Otázka mutací je něco, co vidíme, že se děje v jiných zemích, kde, pokud ti lidé nejsou plně očkováni, mají pouze jednu dávku, tak ta účinnost proti mutacím, zejména proti delta mutaci (původně nazývaná jako indická, pozn. redakce) je asi 33 %. Takže to nás může ještě potrápit. Proto se nyní snažíme vyšetřovat ty vzorky, které jsou podezřelé," doplnil Vojtěch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz