Naše Česko

Jedinečný projekt v Česku! Kolik odpadků končí na skládce zbytečně?

Unikátní projekt má město Rudolfov u Českých Budějovic. Odborníci tam ručně vytřídili více než půl tuny odpadu. Město by chtělo zjistit, kolik ho končí na skládce zbytečně.

Přes půl tuny komunálního odpadu si nechalo město Rudolfov dovézt do areálu sběrného dvoru. Už na první pohled bylo jasné, že velká část odpadků skončila v popelnici zbytečně.

"Úplně první pohled jasně říká, velmi špatné třídění odpadu. Je tam spoustu složek, které tam na první pohled nemají co dělat. Já se domnívám, že když to vytřídíme do detailu, tak tam bude okolo dvaceti procent toho, co tam opravdu patří," uvedl Vít Kavalír, starosta Rudolfova.

Související obsah

"Je tady poměrně dost papíru, i docela dost PET lahví zatím, takže celkově těch plastů je tady dost," řekla Lenka Richterová, koordinátorka fyzických analýz odpadu.

Město chce projektem obyvatelům ukázat, že část odpadu končí na skládce zbytečně. "Musíme k tomu udělat hodně osvěty. Je jasné, že se ta mentalita lidí, co se týká třídění musí hodně radikálně změnit, jinak to všichni zaplatíme," doplnil Kavalír.

Související obsah

Rudolfov je jedním z prvních měst, které se pro takový projekt rozhodlo. "Já si myslím, že tohle je jednoznačně první jasný krok, který nám má ukázat kde děláme chyby," dodal starosta.  

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz