Domácí

Bouře mu poškodila dům, v práci mu nechtěli dát volno! Co na to zákon?

V případě, že nás postihne živelní pohroma, máme ze zákona nárok na volno v práci. A to na dobu nezbytně nutnou pro likvidaci následků. Ale pozor, pokud to není v předpisech zaměstnavatele uvedeno jinak, nemáme po tuto dobu žádný nárok na mzdu.

Úterní vichr vážně poškodil i dům pan Dušana v obci Kunčina u Moravské Třebové. Zmizela část střechy a hrozilo, že se zřítí i komín. Pokud by majitel nezačal okamžitě s opravami, škody by byly ještě větší. "Volal jsem nadřízenému, že potřebuji na opravy dovolenou, nedostal jsem ji," řekl pan Dušan, který pracuje u České pošty.


Až po urgencích u nadřízených mohl pan Dušan po několika hodinách v práci odejít domů. "Jakmile se to jeho nadřízený dozvěděl, tak ho uvolnil. Balíky, které měl dnes rozvážet, rozváží přímo jeho vedoucí," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.


Podle zákoníku práce je ale povinností zaměstnavatele pracovní volno zaměstnanci v takovýchto případech povolit. Stačí takovou událost nahlásit nadřízenému. "Zákon nařizuje volno v případě například přírodní katastrofy zaměstnanci umožnit, nedostává za to mzdu, je to na dobu nutnou na likvidaci následků," objasnil právník Zdeněk Čermák.

Související obsah


A zaměstnanec má podle zákona právo i na volno, kdy se nemůže například kvůli přírodní katastrofě do práce dostavit. I tentokrát to ovšem musí zaměstnavateli nahlásit, a i tentokrát nedostane mzdu. Stejný nárok mají i ti, kteří sami postižení nebyli, ale rozhodli se pomáhat jako dobrovolníci.


Po tornádu přijely na jižní Moravu nezištně pomáhat tisíce dobrovolníků. Ti, kteří dostali pracovní volno, mzdu nedostanou, někteří ale obětovali i placenou dovolenou.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz