Domácí

Bouře mu poškodila dům, v práci mu nechtěli dát volno! Co na to zákon?

V případě, že nás postihne živelní pohroma, máme ze zákona nárok na volno v práci. A to na dobu nezbytně nutnou pro likvidaci následků. Ale pozor, pokud to není v předpisech zaměstnavatele uvedeno jinak, nemáme po tuto dobu žádný nárok na mzdu.

Úterní vichr vážně poškodil i dům pan Dušana v obci Kunčina u Moravské Třebové. Zmizela část střechy a hrozilo, že se zřítí i komín. Pokud by majitel nezačal okamžitě s opravami, škody by byly ještě větší. "Volal jsem nadřízenému, že potřebuji na opravy dovolenou, nedostal jsem ji," řekl pan Dušan, který pracuje u České pošty.


Až po urgencích u nadřízených mohl pan Dušan po několika hodinách v práci odejít domů. "Jakmile se to jeho nadřízený dozvěděl, tak ho uvolnil. Balíky, které měl dnes rozvážet, rozváží přímo jeho vedoucí," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.


Podle zákoníku práce je ale povinností zaměstnavatele pracovní volno zaměstnanci v takovýchto případech povolit. Stačí takovou událost nahlásit nadřízenému. "Zákon nařizuje volno v případě například přírodní katastrofy zaměstnanci umožnit, nedostává za to mzdu, je to na dobu nutnou na likvidaci následků," objasnil právník Zdeněk Čermák.

Související obsah


A zaměstnanec má podle zákona právo i na volno, kdy se nemůže například kvůli přírodní katastrofě do práce dostavit. I tentokrát to ovšem musí zaměstnavateli nahlásit, a i tentokrát nedostane mzdu. Stejný nárok mají i ti, kteří sami postižení nebyli, ale rozhodli se pomáhat jako dobrovolníci.


Po tornádu přijely na jižní Moravu nezištně pomáhat tisíce dobrovolníků. Ti, kteří dostali pracovní volno, mzdu nedostanou, někteří ale obětovali i placenou dovolenou.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz