Počasí

Bouřky opět pustošily Česko. Tisíce lidí bez elektřiny, někde nejezdí vlaky

Poničené střechy, popadané stromy, zatopené sklepy i výpadky proudu. Českem se v noci na středu přehnaly silné bouřky a hasiči měli na řadě míst napilno. Vyjet museli ke stovkám případů. Tisíce domácností zůstávají i ráno bez elektřiny. Problémy jsou také na železnici.

Bouřky se ani tentokrát nevyhnuly jižní Moravě, kterou minulý čtvrtek zpustošilo ničivé tornádo. "Jihomoravští hasiči v souvoslosti s noční bouřkou a silným větrem k páté hodině ranní zasahovali u 101 událostí. Jednalo se především o popadané stromy a poškozené střechy," uvedli hasiči na twitteru.

Na Břeclavsku řešili sedm případů, na Hodonínsku tři. Právě tyto okresy před týdnem tornádo úplně zdemolovalo.

Na Plzeňsku je ke středečnímu ránu na 30 tisíc domácností bez elektřiny. Dodavatelé proudu evidují výpadky také v Brně-venkov, Blansku, Vyškově, Jihlavě, Českých Budějovicích nebo Pelhřimově. V noci přišlo o elektřinu zhruba 180 tisíc domácností.

Podívejte se na následky noční bouřky v Jihlavě:

Zejména na jihozápadě jsou kvůli nočním bouřkám problémy na železnici. Vlaky stojí na několika místech na jihu Čech, tratě blokují vyvrácené stromy. Problémy jsou i s poškozeným trakčním vedením. "Silné bouřky komplikují železniční dopravu. Od včerejšího večera do dnešního rána jsme zaznamenali 95 mimořádností. Aktuálně je omezen provoz na 35 úsecích," informuje Správa železnic. "Na koridoru mezi Zábřehem na Moravě a Červenkou jezdí od 6:59 vlaky po jedné koleji. Intenzivně pracujeme na úplném obnovení provozu," dodává.

Nezastavili se ani hasiči v Královehradeckém kraji, kteří rovněž hlásí přes 100 výjezdů. "V drtivé většině byly mezi hlášenými událostmi pády stromů nebo jejich částí na komunikace nebo poškození elektrického vedení. Naštěstí nebyl při těchto událostech nikdo zraněn," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Nové Město nad Metují se potýkalo i s výpadky elektřiny. "Byla tam vyslána profesionální jednotka hasičů z Náchoda, aby dovezla elektrocentrálu pro pacienta, který je napojen na plicní ventilaci. Centrálu hasiči zapojili a ponechali ji na místě až do doby, než bude dodávka elektrického proudu spolehlivě obnovena," doplnila Götzová.

Související obsah

V Ústeckém kraji zasahovali hasiči během noci u 55 případů, řešili také lokální záplavy.

V obou směrech se zastavil provoz na dálnici D1. Mezi 128. a 129. kilometrem totiž popadaly stromy. Okolo jedné hodiny se podařilo hlavní dopravní spojení Prahy s Brnem zprůjezdnit. 

"Od 22 hodin na D1 v km 128 až 129 popadány stromy na vozovku, oba směry uzavřeny. Dálnici se podařilo zprůjezdnit v noci kolem jedné hodiny, ale při rozjezdu vozidel byly problémy s řidiči kamionů, které museli policisté budit, protože zaparkovali vozidla na dálničním tělese a vykonávali bezpečnostní přestávku," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Bouřka řádila také v Praze. "V Praze jsme vyjeli, v souvislosti s bouřkou, do dnešního rána ke čtyřem desítkám případů. Jednalo se o popadané stromy, na několika místech jsme čerpali vodu. Situace byla nejhorší mezi 22. a 23. hodinou. Během rána ještě zasahuje u dohlášených případů popadaných stromů.," informovali hasiči. Běžně v celém Česku za celý den řeší průměrně 345 událostí, k úterní 22. hodině byli na 800 výjezdech.

Bouřky se prohnaly i oblastí zasaženou tornádem. Vítr tam odnesl plachty ze střech:

Podívejte se na reportáž TV Nova o bouřkách v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz