Domácí

Plánujete strávit dovolenou v Česku? Toto je potřeba splnit. PŘEHLED

Plánujete strávit dovolenou v Česku? Toto je potřeba splnit. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Léto je v plném proudu a řada Čechů se chystá strávit dovolenou v tuzemsku. Kvůli pandemii koronaviru však lidé budou muset dokládat svou bezinfekčnost. Složitější to budou mít zejména turisté, kteří ještě nejsou plně naočkovaní. Právě pro ně budou letos zřejmě klíčové samotesty.

Vláda ve čtvrtek upravila podmínky a lidem od 9. července už nebude stačit pouze jedna dávka očkování k prokázání své bezinfekčnosti. "Bude nutné být naočkovaný plně a 14 dnů po druhé dávce bude člověk považovaný za bezinfekčního,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Řada lidí plánuje poznávat krásy Česka a strávit volné dny v tuzemsku. Češi, kteří ještě nejsou plně očkovaní, svou bezinfekčnost musí doložit buď potvrzením o prodělání nemoci za posledních 180 dnů nebo negativním výsledkem testu. Jak je to však s testováním v případě, že jedu na delší dovolenou?

Právě tato otázka trápila také pana Michala, který se na redakci TN.cz obrátil. Rovněž ho zajímalo, zda mu bude stačit prokázat se samotestem, když ještě nedostal druhou dávku vakcíny proti koronaviru.

Související obsah


Testování

Lidé, kteří ještě nejsou plně očkovaní a neprodělali koronavirus, se musí v restauracích, v muzeích, při návštěvách hradů a zámků nebo například koupališť prokázat negativním test. Před odjezdem si tak dovolenkáři mohou nechat udělat PCR test, který platí sedm dnů a výsledky se dozvíte nejpozději do 48 hodin, nebo antigenní test, jehož platnost je tři dny.


Prokázat se však můžeme také samotestem. Ten si uděláme například před vstupem do restaurace před provozovatelem. Je však nutné upozornit, že tento typ testu platí pouze pro příslušnou návštěvu.


Právě samotesty by však mohly být pro rekreanty klíčové. "Test si lidé pořídí i v obchodě. Udělají si jej například před restauratérem nebo organizátorem akce a nemusejí nikam chodit a objednávat se do odběrových center,“ řekla TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpányová.

Související obsah

Bezinfekčnost musíme doložit také v ubytovacích zařízeních, ať už v hotelech nebo kempech. Ve chvíli, kdy nám však skončí platnost našeho testu (u PCR testu je to sedm dní, u antigenního testu zase tři dny), se však musíme znovu prokázat negativním výsledkem. 


Informujte se

Před odjezdem na dovolenou je dobré si zjistit příslušné informace o místě, kam se chystáte vyrazit. Některé restaurace totiž svým hostům nabízí možnost otestovat se přímo v podniku. Například v jedné z děčínských restaurací poskytuje obsluha na vyžádání hostům antigenní test ze slin zdarma.


Návrat z tuzemské dovolené

Pokud jste trávili dovolenou v České republice, není potřeba se po návratu nechat testovat. Tato povinnost platí pouze pro turisty, kteří se vracejí ze zahraničí. Právě ty nesmí zaměstnavatel pustit do práce, pokud se neprokážou negativním výsledkem testu.

Lidé jsou zmatení z neustále se měnících podmínek. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz