Domácí

ANO zastavilo propad, volby by nyní vyhrálo. Většina dalších stran oslabila

Od loňského roku hnutí ANO zaznamenávalo pokles podpory voličů, podle červnového předvolebního průzkumu ústavu STEM se ale propad zastavil. Nyní by předehnalo koalici Pirátů a STAN a volby by vyhrálo. Většina ostatních nejsilnějších stran od dubnového průzkumu oslabila. Do Sněmovny by se nyní samostatně dostalo osm z nich.

Předvolební průzkumy ukazují, že o výsledku podzimních voleb do Poslanecké sněmovny ještě není rozhodnuto. "Na prahu období klidu a letních dovolených se zastavuje propad hlavní vládní strany a růst podpory novým koalicím není zaručen," komentuje ústav STEM červnové preference.

Hnutí ANO zvrátilo trend posledních měsíců a zaznamenalo nárůst podpory. Podle simulace s koalicemi by volby v červnu vyhrálo (26,7 %) a předehnalo tak koalici Pirátů a STAN (24,1), která by skončila na druhém místě.

Zdroj: STEM

Třetího nejlepšího výsledku by dosáhla koalice SPOLU (17,4 %), na čtvrtém místě by bylo hnutí SPD s 10,9 %. Tradiční levicové strany, ČSSD a KSČM, by získaly každá po 5,5 % a do Sněmovny by se dostala i Přísaha s 5,1 %.

Zdroj: STEM

Do Poslanecké sněmovny by se tak nyní podívalo pět stran a dvě koalice. Pokud by strany bojovaly samostatně, na křesla v dolní komoře by dosáhlo osm z nich.

Související obsah

 

Opět by vyhrálo ANO (27 %), následované Piráty (15,5 %), SPD (11,1 %) a ODS (10,9 %). Místo ve Sněmovně by si zajistily i STAN, KSČM, ČSSD a těsně i Přísaha, naopak KDU-ČSL a TOP 09 by se do ní samy za sebe nedostaly.

Vývoj podpory politických stran

V tabulce níže je vidět, že podpora hnutí ANO od prosince loňského roku nepřetržitě klesala. V dubnu se dostalo na 23,8 %, což je nejnižší číslo od roku 2018. V červnu se ale propad zastavil a podpora vzrostla na 27 %.

Zdroj: STEM

Podpora ostatních největších stran naopak spíše klesala. Piráti přišli o 3 %, SPD o téměř 2 %, STAN o 2,3 %, ČSSD o více než jedno procento, stejně tak i KDU-ČSL a TOP 09. Mírný růst podpory zaznamenala ODS a KSČM.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz