Domácí

Tornádo odneslo i cennosti a osobní věci. Hledat je lidé chtějí na skládkách

Tornádo na jižní Moravě připravilo lidi nejen o domovy, ale také o cennosti a osobní věci, třeba o šperky nebo rodinné fotografie. Mnozí ale pořád doufají, že je ještě objeví. Třeba na velkých skládkách. U nich už začala hlídat i policie.

Sutiny, kam oko dohlédne. Po řádění tornáda se na jižní Moravě uklízí ve velkém. Vznikla hned tři svozová místa sutin. "Veškeré ty meziskládky, co jsou po obcích, tak ty jsou svezeny na jednu hromadu," přiblížil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Kraj teď finišuje s výběrem firem, které odpad roztřídí a budou moci začít hromady postupně likvidovat. "Řekl bych, že to bude nejdřív v průběhu příštího týdne. Ale podstatné je to, že to bude trvat takových řekněme půl až tři čtvrtě roku, než se to opravdu zruší," odhadl hejtman.

Mnozí místní obyvatelé mají stále naději, že při likvidaci právě takové velké skládky by se mohly najít ještě některé jejich zatoulané cennosti. Ztratily se například drobné šperky nebo třeba i naspořené peníze. "Už jsem slyšel nějaké historky o tom, že skutečně někdo měl hotovost na stole a prostě jim odlítla oknem," nechal se slyšet starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Související obsah

Policie teď kromě vesnic hlídá ve dne v noci právě i u obřích skládek. "Pokud se objeví někde v prostoru té skládky nějaký cenný předmět, je jasné, že jej buldozer nezahrne. Bude se postupovat podobně jako při jiném nálezu," vysvětlil policejní mluvčí David Chaloupka.

To znamená odevzdat vše na nejbližší obecní samosprávu. Jestli se ale lidé se svými cennostmi ještě setkají, je při pohledu na hromadu suti otázka velkého štěstí.

pez, Radim Bánovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz