Domácí

Pozor na oblíbenou letní pochoutku. Hygienici se zaměřili na zmrzliny

Léto bez zmrzliny si dokáže představit jen málokdo. Snad každý má svou oblíbenou příchuť. I na tuto sladkost si posvítili hygienici a narazili na pár prodejců, kteří ji neměli ve vyhovující kvalitě.

Každý Čech v průměru zkonzumuje okolo 1,5 litru zmrzliny za rok. Ne každá zmrzlina ale udělá člověku dobře. A právě proto se na zmrzlináře i letos zaměřila hygiena.


"S kontrolami zmrzlin jsme začali na přelomu května a června, máme zkontrolováno asi 50 provozoven,“ řekl ředitel odboru výživy Krajské hygienické stanice Brna Milan Šles.

Související obsah


Nevyhovujících bylo zatím pět vzorků zmrzlin. "Ve všech pěti vzorcích se nepodařilo splnit limit v čeledi enterobakterie, což je skupina bakterií, která nám indikuje, řekněme, jakési nečisté prostředí,“ vysvětlil Šles.


Právě tato bakterie může lidem pořádně zavařit. "Je možné, že to spotřebitelům může způsobit například nepříjemná průjmová onemocnění,“ doplnil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.


Statisticky každý rok najdou hygienici nebo inspektoři desítky procent závadných zmrzlin. I proto budou přes léto kontroly pokračovat. Zaměřují se především na provozovny, u kterých byl už v minulosti nalezen nějaký problém.

Radim Bánovský, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz