Koronavirus

Policii kvůli rouškám nevolat, nařídil obchod. Zaměstnanci protestují

Policii kvůli rouškám nevolat, nařídil obchod. Zaměstnanci protestují
Zdroj: Getty Images

Respirátor musíme mít nasazený dlouhých 12 hodin, ale zákazníky, kteří ho nemají, na to pomalu ani nemůžeme upozornit. S tím se na redakci TN.cz obrátila zaměstnankyně pražské prodejny drogerie dm. Vedoucí jim prý dokonce zakázala volat na agresivní lidi policii.

Kateřina (její jméno redakce změnila) pracuje jako prodavačka v jedné z pražských drogerií dm. Má 12hodinové směny a po jejich celou dobu musí mít podle vládních nařízení nasazený respirátor. Denně se setkává se zákazníky, kteří opatření porušují. Vadí jí, že je pomalu nemůže ani napomenout, téměř vždy totiž následuje salva nadávek.

Firma sice zaměstnance vyzvala, aby takové lidi na povinnost nosit ochranu dýchacích cest upozorňovali, podle Kateřiny to v realitě ale příliš nefunguje. "Zákazníci jsou na nás sprostí, doslova nám říkají, že jsme obyčejný póvl. Že jim nemáme co kázat a nařizovat," svěřila se pro TN.cz.

Její nadřízená prý v rozporu s názorem nejvyššího vedení zakázala jí i všem kolegyním volat policii na agresivní zákazníky. "Berou nás jako ovce, které hlavně ať prodávají, dusí se a nesmí nic říct. A ještě si máme nechat nadávat. Nepřijde nám to fér. Máme denně několik incidentů s agresivními zákazníky a psychicky nás to unavuje," pokračovala Kateřina.

Související obsah

To, že mají prodavačky problémy se zákazníky bez respirátorů, potvrzuje i manažer komunikace drogerie Jiří Peroutka. "V současné době evidujeme zvýšený počet situací, při kterých zákazníci odmítají nosit v prodejnách dm ochranu dýchacích cest. Spolupracovníkům v prodejnách jsme doporučili zákazníka slušnou formou upozornit na povinnost nošení ochrany úst a nosu," řekl TN.cz.

Každý říká něco jiného

"V případě, že si ji zákazník odmítne nasadit a chová se agresivně, slovně je napadá apod., jsou oprávněni zavolat Policii ČR či ostrahu centra. Pokud se zákazník neprojevuje agresivně a odmítne například i ze zdravotních důvodů, má dojít k co nejrychlejšímu odbavení nákupu zejména pro zkrácení doby strávené s ostatními zákazníky i našimi spolupracovníky, kteří pravidla respektují," doplnil Peroutka.

Kateřina se ale volat policii bojí, aby si neznepřátelila svou vedoucí. "Dříve policie obchodní centra alespoň pártkrát za den obcházela, ale teď tady nejsou celý týden. A ochranka se o to nezajímá," posteskla si.

Související obsah

Na dotaz, jak firma vnímá svévolný zákaz kontaktovat ve vyhrocených situacích strážce zákona, Peroutka nechtěl odpovědět. 

"Spolupracovníci prodejen nejsou oprávněni nošení ochranných prostředků vyžadovat, proto chápeme složitost těchto situací. Doporučujeme jim, aby se snažili situaci vždy vyřešit smírným postupem a zamezovali eskalaci situace," uzavřel mluvčí dm.

Bolest hlavy nebo zablokovaná krční páteř, podívejte se, jak se projevuje rouškový syndrom (5/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz