Domácí

Děti z tábora na Písecku se neotrávily, zjistili hygienici. Mají jiné vysvětlení

Za zdravotními problémy asi třicítky dětí na sportovním táboře v Heřmani na Písecku podle krajských hygieniků zřejmě nestojí hromadná otrava jídlem, ale spíš viróza. Vyplývá to z výsledků mikrobiologických vyšetření.

Bolesti hlavy, únava i zvracení. Takové problémy se na konci minulého týdne postupně objevily u 31 dětí ze sportovní akce v Heřmani na Písecku. Hygienici se zprvu domnívali, že na vině by mohla být otrava jídlem, laboratorní výsledky výtěrů ale nic takového neprokázaly.

"Našla se běžná střevní mikroflóra, žádné mikroby a patogeny tu nalezeny nebyly. Nic nenasvědčuje tomu, že by něco zanedbali zaměstnanci," sdělila ve středu TN.cz ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Související obsah

V tamní kuchyni podle ní kontroloři ani v minulosti nezjistili žádné velké nedostatky, naopak se pyšnila čistotou. Dětem se navíc dělalo špatně postupně v průběhu několika dnů. I proto lze prý vyloučit, že by něco špatného snědly. "Pokud jde o otravu z jídla, většinou jsou všechny ty případy najednou," upozornila Nosková. 

Podle ní se nabízí jiné vysvětlení původu všech zmiňovaných zdravotních problémů. "Bakteriálně se nic nepotvrdilo a viróza bývá takhle jednodenní. Závěr ale musí udělat epidemiolog," zakončila Nosková.

Pobytu se sportovním zaměřením se zúčastnilo celkem 101 dětí z celého Česka a 11 vedoucích. Zažívací problémy se od čtvrtečního večera do neděle objevily u 31 dětí. První příznaky začalo mít několik rekreantů ve čtvrtek večer, do druhého dne přibyly další případy, tábor v neděli skončil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz