Domácí

Děti z tábora na Písecku se neotrávily, zjistili hygienici. Mají jiné vysvětlení

Za zdravotními problémy asi třicítky dětí na sportovním táboře v Heřmani na Písecku podle krajských hygieniků zřejmě nestojí hromadná otrava jídlem, ale spíš viróza. Vyplývá to z výsledků mikrobiologických vyšetření.

Bolesti hlavy, únava i zvracení. Takové problémy se na konci minulého týdne postupně objevily u 31 dětí ze sportovní akce v Heřmani na Písecku. Hygienici se zprvu domnívali, že na vině by mohla být otrava jídlem, laboratorní výsledky výtěrů ale nic takového neprokázaly.

"Našla se běžná střevní mikroflóra, žádné mikroby a patogeny tu nalezeny nebyly. Nic nenasvědčuje tomu, že by něco zanedbali zaměstnanci," sdělila ve středu TN.cz ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Související obsah

V tamní kuchyni podle ní kontroloři ani v minulosti nezjistili žádné velké nedostatky, naopak se pyšnila čistotou. Dětem se navíc dělalo špatně postupně v průběhu několika dnů. I proto lze prý vyloučit, že by něco špatného snědly. "Pokud jde o otravu z jídla, většinou jsou všechny ty případy najednou," upozornila Nosková. 

Podle ní se nabízí jiné vysvětlení původu všech zmiňovaných zdravotních problémů. "Bakteriálně se nic nepotvrdilo a viróza bývá takhle jednodenní. Závěr ale musí udělat epidemiolog," zakončila Nosková.

Pobytu se sportovním zaměřením se zúčastnilo celkem 101 dětí z celého Česka a 11 vedoucích. Zažívací problémy se od čtvrtečního večera do neděle objevily u 31 dětí. První příznaky začalo mít několik rekreantů ve čtvrtek večer, do druhého dne přibyly další případy, tábor v neděli skončil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz