Zahraničí

Lesní požáry v Řecku! Úřady řeší, zda je nemá na svědomí žhář

Ruskou Sibiř nadále sužují rozsáhlé požáry. V oblasti už shořely dva miliony hektarů lesa. Živel čím dál tím víc trápí i Evropu, po Španělsku nebo Sardinii hoří i v Řecku, kde musely úřady evakuovat několik obcí.

Spálená auta, poničené domy, hořící lesy. Okolí řeckých Athén zachvátily hned dva požáry. Do boje s nimi se zapojily desítky hasičů, letadla a helikoptéry. Obyvatelé dvou obcí se museli evakuovat.

Požáry se hasičům podařilo dostat pod kontrolu a úřady vyšetřují, jestli je někdo nezaložil úmyslně. V souvislosti s tím už policisté zadrželi čtyři lidi. Řecko čeká vlna veder, v pátek by podle meteorologů mohlo být až 43 °C. Hasiči proto zůstávají v pohotovosti.

Živel před pár dny zachvátil také italskou Sardinii, kde muselo své domovy opustit více než 1 000 lidí. Oheň zničil staré lesy, farmy i domy. S pomocí hasičů z Řecka a Francie se požáry na ostrově už z velké části podařilo dostat pod kontrolu.

"Bude teď hodně záležet na počasí. V každém případě jsme připraveni, desítky hasičů navíc stále zasahují. Snažíme se monitorovat situaci," popsal velitel sicilských hasičů Alessandro Paola.

Související obsah

Živel dál sužuje i ruskou Sibiř, kde už pohltil na dva miliony hektarů půdy, a kouř zahalil dokonce jedno z největších měst oblasti - Jakutsk. Hasičům práci komplikuje odlehlost krajiny a chybějící infrastruktura.

"Vodu na hašení do některých oblastí vezli koně. Krajina je nepřístupná, hodně členitá, jsou tam bažiny, s moderní technikou se tam nedá dostat," vysvětlil ředitel národního parku Lenské sloupy Arkadij Semjonov. Nejefektivnější tak pro sibiřské hasiče zůstávají letadla a vrtulníky.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz