Zahraničí

Lesní požáry v Řecku! Úřady řeší, zda je nemá na svědomí žhář

Ruskou Sibiř nadále sužují rozsáhlé požáry. V oblasti už shořely dva miliony hektarů lesa. Živel čím dál tím víc trápí i Evropu, po Španělsku nebo Sardinii hoří i v Řecku, kde musely úřady evakuovat několik obcí.

Spálená auta, poničené domy, hořící lesy. Okolí řeckých Athén zachvátily hned dva požáry. Do boje s nimi se zapojily desítky hasičů, letadla a helikoptéry. Obyvatelé dvou obcí se museli evakuovat.

Požáry se hasičům podařilo dostat pod kontrolu a úřady vyšetřují, jestli je někdo nezaložil úmyslně. V souvislosti s tím už policisté zadrželi čtyři lidi. Řecko čeká vlna veder, v pátek by podle meteorologů mohlo být až 43 °C. Hasiči proto zůstávají v pohotovosti.

Živel před pár dny zachvátil také italskou Sardinii, kde muselo své domovy opustit více než 1 000 lidí. Oheň zničil staré lesy, farmy i domy. S pomocí hasičů z Řecka a Francie se požáry na ostrově už z velké části podařilo dostat pod kontrolu.

"Bude teď hodně záležet na počasí. V každém případě jsme připraveni, desítky hasičů navíc stále zasahují. Snažíme se monitorovat situaci," popsal velitel sicilských hasičů Alessandro Paola.

Související obsah

Živel dál sužuje i ruskou Sibiř, kde už pohltil na dva miliony hektarů půdy, a kouř zahalil dokonce jedno z největších měst oblasti - Jakutsk. Hasičům práci komplikuje odlehlost krajiny a chybějící infrastruktura.

"Vodu na hašení do některých oblastí vezli koně. Krajina je nepřístupná, hodně členitá, jsou tam bažiny, s moderní technikou se tam nedá dostat," vysvětlil ředitel národního parku Lenské sloupy Arkadij Semjonov. Nejefektivnější tak pro sibiřské hasiče zůstávají letadla a vrtulníky.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz