Zahraničí

Británii po rozvolnění předpovídali katastrofu. Ještě je brzy, varuje vědec

Británii po rozvolnění předpovídali katastrofu. Ještě je brzy, varuje vědec
Zdroj: Profimedia

Ve Velké Británii panovaly obavy, že po zásadním rozvolnění dojde k prudkému nárůstu nových případů nákazy koronavirem. Epidemiolog, který předpovídal, že bude v tuto chvíli přibývat denně až 100 tisíc nakažených, ale varuje, že je ještě brzy na to říct, zda se rozvolnění opatření nějak výrazněji podepíše na situaci, je ale rád, že se tentokrát pravděpodobně mýlil.

Laboratoře v Británii po sedmi dnech klesajících čísel zaznamenaly za středu nárůst nových případů, přibylo 27 734 nově nakažených. Za poslední týden se nákaza potvrdila u 213 458 lidí, což je oproti předchozímu týdnu pokles o 36,1 %.

Život se v Británii vrátil k normálu 19. července, kdy vláda oznámila zrušení velké části bezpečnostních opatření, jenž byla zavedena na začátku pandemie.

Děsivá předpověď epidemiologa Neila Fergusona, který předpovídal, že bude v Británii po rozvolnění bezpečnostních opatření přibývat až 100 tisíc případů denně, se ale podle všeho nenaplnila.

Ferguson ale pro BBC ve středu uvedl, že je stále brzy na to, aby se dalo bezpečně říct, že se rozvolnění opatření na situaci nepodepsalo, dle svých slov je ale rád, že se mýlil. "Ještě nejsme z lesa venku, rovnice se ale zásadně změnila," zhodnotil.

Britský premiér Boris Johnson i přes lepšící se čísla nabádá podle portálu k opatrnosti. "Je velmi důležité, abychom se nenechali unést k předčasným závěrům," zhodnotil Johnson už v úterý před zveřejněním statistik.

Související obsah

Britové si i nadále stěžují na množství lidí, kteří museli do izolace. Mezi 8. a 15. červencem poslala aplikace britského Národního zdravotního úřadu (NHS) do karantény kolem 600 tisíc lidí.

Johnson uvedl, že chápe stížnosti lidí zvláště ve chvíli, kdy Britové vidí klesající čísla, zdůraznil ale, že se jedná o velmi nebezpečnou nemoc. "Musíme i nadále využívat ty nástroje, které máme. Izolace je jednou z nich. Apeluji na lidi, aby karanténu dodržovali," cituje Johnsona BBC.

Po velkém rozvolnění ve Velké Británii počet případů klesá (26/7/2021): 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz