Zahraničí

Biden přitvrzuje i láká, nabízí Američanům 100 dolarů za očkování

Biden přitvrzuje i láká, nabízí Američanům 100 dolarů za očkování
Zdroj: Profimedia

Tváří v tvář sílící mutaci delta a rostoucímu počtu úmrtí neočkovaných Američanů prezident Joe Biden přitvrdil. Všichni neočkovaní federální zaměstnanci se budou muset každý týden testovat a nosit roušky. Zároveň nabízí každému za očkování sto dolarů (přes dva tisíce Kč).

“Umírají lidé, kteří nemusí zemřít,“ řekl Biden ve čtvrtek v Bílém domě a oznámil, že federální úřady jako zdaleka největší zaměstnavatel v zemi půjdou v boji proti viru příkladem. Ti, kteří nejsou očkovaní, budou muset každý týden na testy, neodloží roušky a čeká je přísné dodržování distancování a dalších pravidel, informovala zahraniční média.

Federální výplatu pobírá na čtyři milióny zaměstnanců. Stejná pravidla mají platit i u dodavatelů zboží a služeb pro tyto úřady a instituce, což by zahrnovalo další tři milióny lidí. Prezident chce, aby stát šel za příklad soukromým firmám, aniž by zavedl očkovací povinnost. Tu má podle něj zvážit armáda.

Související obsah

Biden rovněž vyzval jednotlivé státy, aby z koronavirové podpory vyplacené vládou dali každému, kdo se nechá naočkovat, 100 dolarů. A nabídl malým a středním firmám proplacení volna, které si jejich zaměstnanci na očkování vezmou.

Nárůst nových případů i počet úmrtí je v USA díky rychle se šířící mutaci delta nejvyšší za poslední tři měsíce. Podle nejnovější studie připadá 99 procent úmrtí na neočkované. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo skoro 70 procent dospělých. Situace v jednotlivých státech se však značně liší.

Související obsah

Televize CNN například popisuje poměry v Missouri s nejmenší proočkovaností v zemi, kde si mnoho lidí nechává píchnout vakcínu tajně, aby o tom nevěděli příbuzní či přátelé, kteří jsou odpůrci očkování.

Také mezi firmami a politiky se názory polarizují. Zatímco technologičtí giganti jako Google či Facebook oznámili, že očkování bude podmínkou pro zaměstnance při návratu z home office do kanceláří, některé silné odborové organizace jsou proti a považují takový postup za porušení občanských práv. Nejméně šest amerických států už přijalo zákon, který zaměstnavatelům zakazuje po zaměstnancích očkování požadovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz