Zahraničí

V Řecku řádí mohutný lesní požár! Lidé museli opustit své domovy

Na sever od Athén vypukl mohutný lesní požár, který ohrožuje obydlené oblasti. Tisíce lidí kvůli hrozícímu nebezpečí opustily své domovy. Hasičům se plameny zatím nepodařilo plně dostat pod kontrolu.

Peklo na zemi, které velká vedra a silný vítr jen zhoršují. Stovky hasičů bojují od úterý s neúprosným živlem. Momentálně zasahuje v oblasti 520 hasičů ze 17 sborů. "Na místě je také 150 vozidel, devět helikoptér, z čehož tři poskytla armáda a dvě slouží ke koordinaci složek na místě. A s hašením nám také pomáhá sedm letadel," uvedl Nikos Hardalias, náměstek ministra civilní ochrany.

Hasiči se snaží dostat z oblasti všechny, kteří by se mohli ocitnout v ohrožení. Lidé dostali SMS zprávy, některým záchranné složky musely klepat na dveře. Tisícům evakuovaných budou v následujících dnech k dispozici hotelové pokoje.

Související obsah

Požáry poničily na mnoha místech elektrické vedení. Tamní síť už byla i tak pod velkým tlakem kvůli nadměrnému využívání klimatizací. Řecko zažívá nejhorší vlnu veder za poslední desítky let, v pondělí tam zaznamenali nejvyšší teplotu v historii, a to 46,3 °C.

"Naše plány se musely přizpůsobit náročným podmínkám, které jsou důsledkem klimatických změn. Naše záchranné složky fungují exemplárním způsobem," popsal řecký ministr civilní ochrany Michalis Chrisochoidis.

Související obsah

Vedra a s tím spojené požáry netrápí ale pouze Řecko. V plamenech se ocitají v posledních dnech i části Chorvatska a Itálie, Severní Makedonie nebo Bulharska. A výrazně se nelepší ani situace v Turecku. Hasiči se tam teď snaží zachránit tepelnou elektrárnu, kterou oheň ohrožuje.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz