Zahraničí

Jak vypadá covid u očkovaných lidí? Toto jsou nejčastější příznaky

Jak vypadá covid u očkovaných lidí? Toto jsou nejčastější příznaky
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Očkování proti koronaviru by podle posledních studií mělo chránit až do zhruba 95 procent. Žádná vakcína ale negarantuje stoprocentní účinnost. Může se proto stát, že covidem onemocní i ti, kteří mají očkování ukončené. Podle čeho se to dá poznat? Podívejte se na velký přehled těch nejčastějších příznaků!

Koronavirem se můžete nakazit i po prodělaném očkování. Tak zní verdikt aplikace COVID Symptom Study, která vznikla pod křídly britsko-americké společnosti ZOE.

Zmíněná aplikace totiž nasbírala data o průběhu onemocnění covidem i od očkovaných lidí. Pro porovnání se podívejte na seznam příznaků, které na sobě jednotlivé skupiny lidí pozorovaly.

Související obsah

Plně očkovaní lidé


Bolest hlavy
Rýma
Časté kýchání
Bolest v krku
Ztráta čichu

Lidé, kteří dostali pouze jednu dávku vakcíny


Bolest hlavy
Rýma
Bolest v krku
Časté kýchání
Vytrvalý kašel

Neočkovaní lidé


Bolest hlavy
Bolest v krku
Rýma
Horečka
Vytrvalý kašel

 

Související obsah

Vědci řekli, že výčet příznaků u naočkovaných lidí, který se jim podle získaných dat podařilo sestavit, připomíná průběh nemoci u neočkovaných. Mezi společné příznaky, které uváděli všichni, patří hlavně bolest hlavy, rýma a bolest v krku.

Plně naočkované lidi a ty, kteří koronavirem onemocněli po aplikaci první dávky, pak spojuje časté kýchání. Podle odborníků je nově právě to příznakem covidu, který se projevuje převážně u naočkovaných lidí.

Související obsah

"Naše data ukazují, že lidé, kteří byli naočkovaní, ale zároveň měli pozitivní test na koronavirus, uvedli časté kýchání jako příznak onemocnění mnohem častěji než ti nenaočkovaní," vyjádřili se vědci na oficiálních stránkách aplikace. Dále podotkli, že covid se u naočkovaných lidí projevuje v mírnější formě.

"Lidé, kteří dostali vakcínu, ve většině případů nehlásili vážný průběh onemocnění. Kromě toho se i mnohem rychleji zotavili," doplnili vědci.

Odborníci nevylučují ani možnost výskytu dalších příznaků jako vytrvalý kašel, ztráta čichu, nebo dušnost. V seznamu nejčastějších příznaků ale u naočkovaných lidí neobsazují přední příčky. Lidé by si ale v každém případě měli pro jistotu nechat udělat test, který jim podezření nákazy potvrdí nebo vyvrátí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz