Zahraničí

Globální oteplování výrazně zrychluje. Z velké části ho způsobuje člověk

Globální oteplování výrazně zrychluje. Z velké části ho způsobuje člověk
Zdroj: Getty Images

Globální oteplování v uplynulých několika letech zrychlilo. Vlny veder, povodně nebo extrémní sucha budou častější. Podle Mezivládní komise pro změnu klimatu (IPCC) na tom má velký podíl člověk. Výsledky zprávy jsou podle expertů alarmující.

Červený kód pro lidstvo. Tak řada odborníků označuje výsledky nejnovější zprávy Mezivládní komise pro změnu klimatu (IPCC). Podle ní by se průměrná světová teplota měla do roku 2030 zvednout o 1,5 stupně Celsia. To je ale podle odborníků o deset let dříve, než se původně předpokládalo.

"Z této zprávy vyplývá, že změny klimatu jsou rozsáhlé, rychlé a intenzivní. Ve srovnání s uplynulými tisíciletími jsou bezprecedentní," uvedla místopředsedkyně IPCC a klimatická poradkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Ko Barrettová.

Podle odborníků má na oteplování Země jednoznačně vliv právě člověk. "Tato zpráva je umíráčkem, který odzvonil používání uhlí, ropy a plynu," prohlásil generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres.

Související obsah

Současné globální oteplování má na svědomí například tání ledovců a s tím spojené stoupání hladiny moří, stále častější vlny veder, extrémní sucha, záplavy nebo silné bouřky. Podle zprávy se všechny tyto a další následky globálního oteplování v příštích letech budou zhoršovat.

  

Poslední zpráva IPCC vyšla v roce 2014 a stala se předlohou pro Pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015. Ta letošní má více než 3000 stran a podílelo se na ní 234 vědců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz