Zahraničí

Chaos v Afghánistánu pokračuje, některé ženy už nesmí do práce

Spojené státy chtějí v Afghánistánu nechat své jednotky, dokud nebudou všichni Američané v bezpečí. Na letišti v Kábulu dál panuje chaos a od začátku evakuací tam už zemřelo 12 lidí. Tálibán údajně nabídne představitelům minulých vlád a ženám místo v novém kabinetu. Množí se ale svědectví, že v se zemi zpřísňují represe, a to právě vůči ženám.

Na pořádek v ulicích Kábulu dohlíží tisíce Tálibánců a nařízení se zpřísňují. Někde už prý ani nepouští ženy do práce.


"Přišla jsem v hidžábu a ukázala jim svou pracovní kartu. Řekli mi ale, že režim se změnil, tak ať jdu domů," vypověděla tamní televizní moderátorka Shabnam Dawran.

Související obsah

Lidé jsou tak k nové vládě skeptičtí, mnozí se proto dál snaží dostat na mezinárodní letiště a uprchnout. Tam je ale nechtějí pouštět povstalci a na samotné letiště dokonce ani Američané. Pro vstup totiž lidé musí mít správné dokumenty.

"Otázkou je, jak dlouho to takhle může pokračovat a kolik lidí tím zvládne projít. Viděli jsme mnoho odmítnutých lidí, je to smutné. Vidíte tu i plakat děti," uvedl Stuart Ramsay, reportér Sky News.

Související obsah

Vojáci Spojených států mají na letišti zůstat, dokud všichni Američané nebudou evakuováni. Může to trvat i déle než do konce srpna, což je datum, které pro stažení vojsk určil Joe Biden.


"Budeme dělat vše, co bude v našich silách, abychom snížili riziko střetů a aby se lidé mohli bezpečně dostat na letiště. Nemáme ale možnost rozšířit operace do zbytku Kábulu," informoval americký ministr obrany Lloyd Austin.

Na letišti už od neděle zemřelo 12 lidí, někteří byli zastřeleni, jiní zahynuli v tlačenici a někteří spadli z letících letadel. Tálibán Afghánce vyzývá, aby letiště opustili.

Související obsah

K národu poprvé od svého útěku do zahraničí promluvil bývalý prezident Ghaní. Tálibán ho viní, že z Afghánistánu ukradl v přepočtu přes tři a půl miliardy korun. To ale exprezident odmítá.

"Byl jsem donucen v rychlosti opustit Afghánistán s několika kusy oblečení a v sandálech," nechal se slyšet bývalý Ghaní. Exprezident je i se svou rodinou ve Spojených arabských emirátech. Ty ho prý přijaly na základě humanitárních důvodů.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz