Zahraničí

Letadla v Rusku vytvářejí umělý déšť, chtějí tak uhasit obří požáry na Sibiři

Letadla v Rusku vytvářejí umělý déšť, chtějí tak uhasit obří požáry na Sibiři
Zdroj: Kirill Naumenko

Hasiči na ruské Sibiři už několik týdnů bojují s rozsáhlými požáry, které už pohltily tisíce hektarů lesů. Úřady se tak rozhodly začít v zasažených oblastech pomocí letadel osévat mraky a vytvářet tak umělý déšť, který by mohl požáry uhasit.

Ruská letadla v současné době začala osévat mraky tak, aby vytvořila umělý déšť. Ten by měl pomoci uhasit obrovské požáry zuřící v sibiřské oblasti Jakutska, napsal portál U.S. News.

Osévání mraků však není novinkou. Jde o praxi, která se ve světě využívá hlavně v zemědělství. Principem je vystřelování chemikálie z letadel do vysokých mraků tak, aby se zvětšila oblačnost a vyvolal umělý déšť. Nejčastěji se k tomu využívá jodid stříbrný, chlorid sodný nebo suchý led.

Související obsah

S rozsáhlými požáry bojují na Sibiři už několik týdnů tisíce hasičů. Práci na většině míst komplikují vysoké teploty a sucho. Kouř z požárů už zasáhl přes 50 měst a vesnic v regionu, včetně hlavního města Jakutsku.

Úřady musely kvůli bezpečnosti také několikrát přerušit provoz tamního letiště. Hasiči se v současné době snaží zastavit požáry zejména v okolí Jakutska, hrozí totiž, že by se plameny mohly dostat až k místní vodní elektrárně.

Požáry v Rusku od začátku letošního roku pohltily oblast o rozloze poloviny Česka. Jedná se tak o nejhorší požáry v historii země.

S ohněm dlouho zápasilo Řecko, na severu ostrova Euboia se pak dokonce situace vymkla kontrole. Několik dní přímo v Řecku pomáhali i hasiči z České republiky.

Hasiči v posledních dnech bojovali také s lesními požáry na Francouzské riviéře. Podívejte se na záběry z místa:

jh, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz